Snowboardzista Shaun White nie zdobywa medalu na swoich ostatnich igrzyskach olimpijskich

Amerykańskiemu snowboardziście Shaunowi Whiteowi w piątek zabrakło czwartego medalu olimpijskiego w finale halfpipe mężczyzn na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, co było ostatnimi zawodowymi zawodami legendarnego 35-latka.

Kluczowe fakty

Złoty medal zdobyła Japonka Ayumu Hirano, a sędziowie przyznali dwukrotnej srebrnej medalistce notę ​​96, za nią uplasowali się Australijczyk Scotty James ze srebrem (92.5) i Szwajcar Jan Scherrer z brązem (87.25).

White zajął czwarte miejsce z notą 85, a jego nadzieje na medal zniknęły po upadku w trzecim i ostatnim przejeździe.

W finale halfpipe wzięło udział dwóch innych Amerykanów: Taylor Gold z Kolorado uplasował się na piątym miejscu z notą 81.75, a Chase Josey z Idaho był siódmy z notą 79.5.

Zaskakujący fakt

Biały Zatwierdzony W sobotę po tegorocznych igrzyskach olimpijskich zakończy karierę wyczynowego snowboardingu. White powiedział, że na jego decyzję o przejściu na emeryturę miały wpływ rady jego mentora, zawodowego deskorolkarza Tony’ego Hawka, który powiedział White’owi, że żałuje, że nie przeszedł na wcześniejszą emeryturę.

Kluczowe tło

Pomimo problemów zdrowotnych spowodowanych wrodzoną wadą serca White – pochodzący z Kalifornii – dał się poznać jako cudowne dziecko w snowboardzie, deskorolce, surfingu, narciarstwie i piłce nożnej, wygrywając swoje pierwsze zawody snowboardowe w wieku 7 lat. 15-letni White upadł zaledwie 0.3 punktu brakuje do zakwalifikowania się do amerykańskiej drużyny snowboardowej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku. White zadebiutował na igrzyskach olimpijskich w 2006 roku w Turynie we Włoszech, gdzie zdobył swój pierwszy złoty medal po zdobyciu niemal idealnego punktu 46.8 na 50 możliwych w jednym biegu halfpipe. White zdobył także złoto na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w 2010 r. i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w 2018 r., co stanowi więcej złotych medali niż jakikolwiek inny snowboardzista olimpijski. Ponadto White zdobył 18 medali X Games w snowboardzie i pięć w jeździe na deskorolce w latach 2003–2013. White odniósł także pewne sukcesy w biznesie, wprowadzając w styczniu markę Whitespace aktywnego stylu życia i zgarniając gwarantowaną wypłatę od sponsorów o szacunkowej wartości 1.5 miliona dolarów w 12. kilka miesięcy przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Charakterystycznym manewrem snowboardzisty White'a jest „podwójny McTwist 1260”, składający się z dwóch przewrotów wykonywanych podczas wykonywania trzech i pół skrętu.

Kluczowy cytat

„Dałem z siebie wszystko” – powiedział White reporterom wkrótce po rozpoczęciu igrzysk w 2022 roku. „Na drodze do tego miejsca było kilka wzlotów i upadków. Dzięki temu czuję, że stałem się silniejszy i lepszy.”

Duża liczba

10. Tyle medali zdobyli do tej pory amerykańscy sportowcy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, w tym cztery złote medale, pięć srebrnych i jeden brązowy medal. Niemcy przewodzą reszcie świata pod względem złotych medali (sześć), a Austria jest na pierwszym miejscu pod względem łącznej liczby medali (13).