Broniący tytułu Rafael Nadal wyeliminowany w drugiej rundzie Australian Open przez Amerykanina Mackiego McDonalda

Rafael Nadal odpadł najwcześniej jako rozstawiony numer 1 podczas turnieju Wielkiego Szlema, kiedy doznał kontuzji lewego biodra i przegrał z Amerykaninem Mackenzie McDonaldem w drugiej rundzie w środę na Australian Open.

36-letni obrońca tytułu doznał kontuzji lewego biodra w ósmym meczu drugiego seta, gdy gonił forhend wzdłuż linii bazowej i natychmiast opuścił boisko na przerwę medyczną, aby zająć się tym problemem. 22-krotny zwycięzca Wielkiego Szlema wrócił na kort, ale ostatecznie przegrał 6:4, 6:4, 7:5, co pozwoliło McDonaldowi zostać drugim Amerykaninem w ciągu ostatnich 20 lat, który pokonał czołowego rozstawionego w turnieju głównym.

Oznaczało to również drugi z rzędu major, po którym Nadal został wyparty przez Amerykanina zdenerwowany przez Frances Tiafoe w czwartej rundzie US Open. Wcześniej ostatnim Amerykaninem, który pokonał Nadala na turnieju głównym, był James Blake na US Open w 2005 roku.

Przegrana oznaczała pierwszy raz, kiedy Nadal został wyeliminowany z drugiej rundy turnieju głównego jako rozstawiony numer 1. Jego poprzednie najwcześniejsze miejsce w czołówce miało miejsce w czwartej rundzie French Open 2009.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, jak zacząłem ten mecz, myślałem, że gram naprawdę dobrze, świetnie serwuję, dobrze wracam. Naprawdę go brałem” – powiedział McDonald, który użył nieustępliwego ataku, aby zyskać przewagę nad Nadalem, jeszcze zanim Hiszpan został ranny.

„Nienawidzę tego dla niego” – dodał McDonald, odnosząc się do kontuzji Hiszpana.

„Właściwie trudno jest tam pozostać zaangażowanym umysłowo – znalazłem sposób, aby to mentalnie wyciągnąć, więc jestem szczęśliwy.

„Jest niesamowitym mistrzem, nigdy się nie podda, niezależnie od sytuacji”.

Nadal, który wygrał Australian Open i French Open w 2022 roku, aby dostać się w połowie drogi do kalendarza Slam, otrzymał owację na stojąco, gdy opuszczał Rod Laver Arena.

„Zamknięcie meczu z takim czołowym facetem jest zawsze trudne” – powiedział McDonald, który zajmuje 65. miejsce w rankingu. „Pod koniec skupiłem się na sobie i po prostu przeszedłem”.

Australian Open było już bez nr 1 na świecie Carlosa Alcaraz, który wycofał się przed turniejem z powodu kontuzji nogioraz rodowity Australijczyk i ulubieniec publiczności Nick Kyrgios, który również wycofał się z powodu kontuzji.

Nadal i numer 4 rozstawiony i dziewięciokrotny mistrz Novak Djokovic byli po przeciwnych stronach losowania i mogli spotkać się tylko w finale. Djokovic zgłoszony jako „wyraźny” faworyt do tytułu, według Patricka McEnroe z ESPN i kursów bukmacherskich, podczas gdy Nadal był szóstym faworytem zakładów.

Djokovic, który awansował do drugiej rundy w dwóch setach, pozostaje zdecydowanym faworytem do wygrania swojego 10. Australian Open i rekordowego 22. Majora.

Jeszcze przed kontuzją Nadala scena była przygotowana na potencjalne zdenerwowanie. 36-letni Majorkanin rozpoczął sezon 2023 niezwykle wolno, od nerwowych porażek z Camem Norrie i Alexem de Minaurem w United Cup. Odrzucił sześć z ostatnich siedmiu meczów w Melbourne Park.

Podczas gdy wyprzedzał Jacka Drapera w czterech setach w pierwszej rundzie, często nie wyglądał najlepiej.

Dla kontrastu, McDonald rośnie w siłę, po tym jak zdenerwował 32. miejsce na świecie Dana Evansa w Adelaide w zeszłym tygodniu. W wieku 27 lat jest prawie o dekadę młodszy od Nadala.

McDonald, nie wykazując oznak zmęczenia po wyczerpującym czterogodzinnym meczu pierwszej rundy, wyszedł z bloków strzelając. Nie bojąc się atakować forhendu Nadala w długich wymianach, Kalifornijczyk pokonał Nadala w pierwszej i piątej grze meczu, zanim Nadal odzyskał jednego.

Podczas gdy duet wymieniał się wybuchowymi uderzeniami z ziemi, które wywołały westchnienia uznania wśród kibiców Rod Laver Arena, McDonald ukarał krótkie zwroty Nadala za pomocą płonących, płaskich piłek, które wymusiły mnóstwo błędów rakiety Nadala, w tym set point.

Pewny siebie Amerykanin rozpoczął drugiego seta podobnie jak pierwszy, prezentując nienaganną obronę w zapierającej dech w piersiach wymianie 24 uderzeń w meczu otwarcia na drodze do przełamania Hiszpana. Ale Nadal zniweczył przewagę McDonalda, przywracając mecz do wyrównanego poziomu 2-2 zaledwie kilka minut po odparciu punktu przełamania, który wkopałby go do dołka 0-3.

Bezlitosne ataki McDonalda zapewniły praworęcznemu przerwę, którą umocnił na prowadzenie 5:3, ale podczas tej gry Nadal doznał kontuzji lewego biodra, gdy gonił forhendem wzdłuż linii bazowej i natychmiast opuścił boisko na przerwę medyczną się tym zająć.

Nie odrywając się od tego, co działo się po stronie siatki przeciwnika, McDonald okopał się, aby zamknąć drugiego seta.

Choć ruch Nadala był wyraźnie utrudniony, w trzecim secie trzymał się mocno. Jednak przy stanie 5:5 Amerykanin w końcu wykorzystał szansę na przełamanie kontuzjowanego rywala, który prawie do samego końca serwował asy, by uratować break pointy.

Po zdobyciu punktu meczowego przy serwisie McDonald uderzył zwycięzcę serwisu, zapewniając sobie drugie zwycięstwo w pierwszej piątce w karierze w 11 próbach.

McDonald, który trafił 14 asów do szóstki Nadala, był zadowolony z jego wysiłku. Po rozdaniu 6-1, 6-0. Po nierównej porażce Nadala 6:3 na Rolandzie Garrosie w 2020 roku, od dawna zastanawiał się, jak poradziłby sobie na twardym korcie.

„Ostatni raz grałem z nim w [Court Philippe] Chatrier, skopał mi tyłek” – powiedział McDonald.

„Podobają mi się moje szanse na twardych (kortach), naprawdę chciałem go zabrać na twardym korcie. Cieszę się, że miałem taką możliwość i uszło mi to na sucho”.

Kalifornijczyk zmierzy się z kwalifikatorem Daliborem Svrciną lub rozstawionym z 31. rozstawionym Yoshihito Nishioką w 32/2021 finału, aby mieć szansę na wyrównanie – lub lepsze – występu w czwartej rundzie z XNUMX roku.