Czego nauczyliśmy się od oszałamiającego debiutu zarządzającego DC United Wayne'a Rooneya

MYCIEGT
GTO
ON – Jeśli jakoś to przegapiłeś, menedżerski debiut Wayne'a Rooneya z DC United – podobnie jak większość kariery piłkarskiej byłej angielskiej supergwiazdy – musiał zostać zauważony, aby uwierzyć.

W pierwszych 45 minutach strona MLS, w której Rooney grał wcześniej w 2018 i 2019 roku, wyglądała bardzo podobnie do żałosnego stroju, jakim byli w czterech poprzednich meczach bez wygranej.

I nawet lepsze wyniki w drugiej połowie nie wydawały się wystarczające, aby zdobyć punkty, dopóki zegar nie wybije 90 i zacznie się czas przestoju.

Wtedy wszystko się zmieniło

Najpierw Chris Durkin strzelił swojego pierwszego gola w zawodowej lidze od sezonu belgijskiej ligi Juliperskiej 2020-2021, pokonując dośrodkowanie Oli Kamary, uderzając po raz pierwszy w lewy górny róg na minutę przed przerwą.

Następnie Taxi Fountas, najbardziej pozytywna rewelacja sezonu do tej pory, strzeliła jeszcze bardziej nieprawdopodobną 11. bramkę w sezonie pięć minut po doliczonym czasie gry, dając Czarnemu i Czerwonemu wszystkie trzy punkty.

Rooney mógł nie być na boisku. Ale jego zespół wyprodukował tę samą magię, której fani DC spodziewali się podczas jego półtorarocznego pobytu tutaj po jego długiej premierzePINC
Kariera ligowa w Manchesterze United i Evertonie.

To, co dokładnie to dzikie spotkanie powiedziało nam o nowej erze Rooneya w Waszyngtonie, jest trudniejsze do przeanalizowania. Ale zajmijmy się tym.

Niematerialna wiara powraca

Chociaż o wiele mniej fanów przyszło na Audi Field na debiut trenerski Rooneya, kiedy grał w otwierającym Audi Field, nie można było pomylić elementu energii obecnego w boisku, którego brakowało w ostatnich miesiącach.

Kibice gospodarzy nie mieli praktycznie nic do kibicowania przed przerwą. Ale po stracie w dziewiątej minucie byli niecierpliwi, aby spróbować pomóc swojej drużynie w odpowiedzi. A od 61. minuty, kiedy Fountas trafił doskonałe dośrodkowanie Durkina z prawej strony, ale zobaczył, że jego jednorazowego strzału obronił Pedro Gallese, publiczność reagowała na niemal każdą wymianę na boisku, aż do ostatniego dramatu w końcówce.

To poczucie oczekiwania było cudownym widokiem w klubie, który w tym sezonie czuł się nieco zagubiony po trudnym 2020 roku i obiecującym, ale nieudanym 2021 roku. I trudno nie przypisywać tego bezpośrednio mężczyźnie w skrzynce trenera, czy to ma sens logicznie lub nie.

Tworzenie z flanki

Chociaż mapa podań DC wyglądała na znacznie węższą niż mapa Orlando, ich trzy najlepsze szanse i kilka innych obiecujących ataków pochodziło z dośrodkowań z flanki. Dyrektor sportowy United, Dave Kasper, opisał kiedyś Rooneya jako „trochę powrotu” jako gracza, a przynajmniej w tym dniu jego taktyka miała trochę starszego angielskiego stylu „zrób to szeroko, weź to w pudełku”.

United zaliczyli w sumie 22 dośrodkowania z Lions, najwięcej od nieszczęśliwej porażki 1:0 na Chicago Fire w połowie czerwca. I chociaż mogło to mieć coś wspólnego z głębszą linią Orlando po zdobyciu bramki, byłoby to również zgodne z podejściem Rooneya w Derby County przed DC

Co więcej, wydaje się, że DC raczej nie doda piłkarza do twórczego pomocnika nr 10. Martin Rodriguez jest skrzydłowym. Taxi Fountas to albo numer 9, albo drugi napastnik. Były zawodnik Derby Ravel Morrison i przychodzący reprezentant Islandii Victor Palssen są bardziej defensywnymi typami pomocników.

Jeśli stres związany z szeroką grą będzie się utrzymywał, warto się zastanowić, dlaczego przynajmniej nie spróbowali zobaczyć, jak Julian Gressell może pasować jako szeroki pomocnik lub standardowy obrońca w systemie obrońców Rooneya. Zamiast tego, najlepszy crosser DC w pierwszej połowie został sprzedany do Vancouver, ponieważ nie pasował do preferowanego przez Rooneya wyglądu czterech obrońców.

Improwizacja z wejściem

W czasach gry Rooneya w DC zdarzało się, że wydawał się bardziej konserwatywny niż ówczesny menedżer Ben Olsen. Na przykład w sekwencji, która doprowadziła do prawdopodobnie jego najsłynniejszego momentu w koszulce DC: jego sprint, atak i dośrodkowanie, aby zamienić potencjalny moment przegranej meczu w moment wygrania meczu, wyraził zakłopotanie, że Olsen wysłał swojego bramkarza na rzut rożny w meczu 2:2.

Ale tego dnia z DC z tyłu i szukając liny ratunkowej, przynajmniej przez jeden punkt, improwizował, przesuwając skrzydłowego Kimarniego Smitha do roli lewego obrońcy, aby uzyskać więcej liczb w tych obszarach flankowych, za radą asystenta Chada Ashtona.

Opłaciło się w pik. Smith asystował obu bramkom DC, w tym nieziemskim jednorazowym dośrodkowaniu z woleja, które doprowadziło do zwycięzcy Fountasa.

Nie ten sam losowanie

Kadencja Rooneya w Derby została w większości dobrze przyjęta. Barany ostatecznie spadły z Ligi Mistrzów po sezonie 2021-2022, ale tylko dlatego, że zostali ukarani 21 punktami z powodu błędów finansowych poza boiskiem.

Więc nie ma już wątpliwości co do jego kwalifikacji, ponieważ zarządzał trenerem lub był asystentem trenera od czasu odejścia z DC w 2019 roku. Ale jeśli DC liczyło na to, że znów będzie remisem kasowym, lepiej rozważą to ponownie.

Debiut Rooneya w DC był jednym z największych wydarzeń sportowych tego lata w mieście. Jego debiut menedżerski nie był nawet największym niedzielnym wydarzeniem w okolicy, a ruch uliczny z wcześniejszego meczu baseballowego Washington Nationals komplikował wielu ludziom wyjazdy do Audi na popołudniowy mecz.

Oficjalna frekwencja wynosząca 15,805 20,000 tego dnia była hojna, a miejsce na 60 XNUMX miejsc wyglądało na bliższe XNUMX% zapełnienia. Co bardziej niepokojące, ten stosunek był podobny w sekcji kibiców, których można by się spodziewać, znając historię imprezy w większej liczbie.