Sixers muszą dowiedzieć się, jak zmaksymalizować Tyrese Maxey

Obrońca Philadelphia 76ers, Tyrese Maxey, rozpoczął sezon NBA 2022/23, wyglądając jak jedna z wschodzących młodych gwiazd ligi, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeżył rollercoaster.

W połowie listopada Maxey doznał kontuzji stopy, która wykluczyła go z gry na półtora miesiąca. Na krótko wrócił do wyjściowego składu Sixers po powrocie pod koniec grudnia, ale główny trener Doc Rivers zdecydował się przesunąć go na ławkę rezerwowych po sześciu meczach i zastąpił go De'Anthony Meltonem. Maxey pozostał tam przez następne półtora miesiąca, oprócz dwóch startów punktowych, w których siedział Joel Embiid, centrum All-Star.

Jeden z takich startów miał miejsce w zeszłą środę wieczorem przeciwko Miami Heat. Maxey zdobył 27 punktów, trafiając 10 z 17 rzutów (w tym 4 z 7 z głębi), siedem asyst i cztery zbiórki w zwycięstwie Sixers. Pewnej nocy, nawet gdy Embiid wrócił do wyjściowego składu, Rivers zagrał z Maxeyem nad Meltonem przeciwko Dallas Mavericks. Maxey przebywał tam od tamtej pory.

Niezależnie od tego, czy Maxey pozostanie w wyjściowym składzie, czy wróci na ławkę rezerwowych, mistrzostwo Sixers ma nadzieję, że ten sezon będzie polegał na ustaleniu, jak najlepiej go zoptymalizować.

Maxey rozpoczął gorący start przed kontuzją, zdobywając średnio 22.9 punktu, 4.4 asysty, 3.5 zbiórki i 2.9 rzutu za trzy punkty w 36.4 minuty na mecz, strzelając łącznie 46.2 procent i 42.2 procent z głębi. Po przejściu na ławkę rezerwowych spadł do 17.4 punktu, 2.9 asysty, 2.5 zbiórki i 1.9 rzutu za trzy punkty w 30.1 minuty na mecz, strzelając łącznie 45.3 procent i 37.0 procent z głębi.

Przed przerwą All-Star Maxey przyznał dziennikarzom, że przystosowanie się do nowej roli było walką psychiczną.

„Miałem ciężki ostatni tydzień, człowieku” – powiedział Maxey. „Po prostu szorstko i psychicznie, nie grałem dobrze. Rozmawiałem wczoraj z rodzicami przez około półtorej godziny i wyrzuciłem z siebie wszystkie emocje, których potrzebowałem. Powiedziałem trenerowi Docowi, powiedziałem [asystentowi trenera] Samowi [Cassellowi], że jestem człowiekiem i muszę to z siebie wyrzucić. Kiedy już to z siebie wyrzuciłem, powiedziałem mu, że będę najlepszą wersją Tyrese'a, jaką mogę być przez resztę tego roku.

Poza psychicznymi przeszkodami związanymi z przystosowaniem się do nowej roli w locie, Maxey musiał także zmienić się z powrotem w głównego twórcę, kiedy schodził z ławki. Pełnił tę rolę dla Sixers w zeszłym sezonie przed przybyciem Hardena, ale bycie w dużej mierze związany z minutami Embiida pomogło złagodzić część tego ciężaru.

W tym roku Sixers starali się, aby Maxey nosił ciężkie jednostki rezerwowe, aby Harden i Embiid byli parą tak często, jak to możliwe. Zostały one jednak wyprzedzone przez Punkty 0.4 na 100 posiadań z Maxeyem na parkiecie i zarówno Embiidem, jak i Hardenem, co sugeruje, że nie powinni kontynuować tej strategii, gdy toczą się play-offy.

Teoretycznie wejście Maxeya z ławki powinno dać mu kilka minut w każdym meczu, w których może być głównym punktem ofensywnym. Jednak może mieć jeszcze większą wartość dla Sixers jako drugorzędna opcja obok Embiida i Hardena, który przesuwa obronę poza jej punkt krytyczny.

Kiedy Maxey gra z Embiidem, Hardenem, PJ Tuckerem i Tobiasem Harrisem, Sixers pokonują przeciwników o Punkty 16.7 na 100 posiadłości. W ataku zdobywają średnio 125.7 punktów na 100 posiadań, aw obronie tylko 109.0 na 100. Z Meltonem zamiast Maxeya, Sixers przewyższają rywali zaledwie 6.7 punktu na 100 posiadań i mają gorszą ocenę ofensywną (121.3) i defensywną (114.5).

Rivers niedawno przyznał, że umiejętność podań Harden i odstępy zapewniane przez innych starterów Sixers pomagają otworzyć parkiet Maxeyowi.

„Słuchaj, nie sądzę, żeby Maxey nie był [agresywny]”, powiedział Rivers po przegranej Sixers z Heat 27 lutego. „Po prostu nie sądzę, żeby było dla niego dużo miejsca. Tej nocy miał więcej miejsca, ponieważ miał Tobiasa na podłodze razem z nim i Jamesem na podłodze. James go wrobił, więc pomyślałem, że to dla niego dobre.

Świadczą o tym liczby.

W tym roku 67.8% strzałów za dwa punkty oddanych przez Maxeya udzielono pomocy kiedy dzieli parkiet z Hardenem. To spada do 28.6% w minutach, w których nie gra u boku Hardena, co jest największą różnicą spośród wszystkich graczy Sixers. Maxey też był bardziej wydajny z zakresu dwupunktowego z Hardenem na parkiecie (53.9%) niż bez (48.5%).

To samo dotyczy jego rzutów za trzy punkty. Kiedy Maxey dzieli parkiet z Hardenem, 87.1% jego trójek udzielono pomocy. Kiedy gra bez Hardena, tylko 54.0% jego celnych rzutów za trzy punkty uzyskało asystę. On też strzela 43.4% z głębokości obok Hardena i tylko 37.9% z Hardenem poza parkietem.

Zanim Harden i Maxey doznali kontuzji na początku sezonu, zalogowali się 247 minut razem w pierwszych dziewięciu meczach Sixers (27.4 minuty na mecz). Po przejściu Maxeya na ławkę rezerwowych w połowie stycznia, wydali 300 minut obok siebie w kolejnych 17 meczach (17.6 minuty na mecz).

Jeśli gra u boku Hardena jest kluczem do optymalizacji Maxeya, Sixers muszą wymyślić sposoby na lepsze wyrównanie minut, niezależnie od tego, czy Maxey zaczyna, czy schodzi z ławki.

„Oczywiście jedyną różnicą dla mnie jest to, że kiedy grasz z Jamesem, to mu pomaga” – Rivers powiedział dziennikarzom o Maxeyu po zwycięstwie Sixers 133-130 nad Milwaukee Bucks w sobotnią noc. „Kiedy go nie zaczynasz, bardzo trudno jest zapewnić mu wysokie minuty. Właśnie z tym się zmagaliśmy. Nie oznacza to, że będę go zaczynał każdej nocy, ale jest to trudne.

Rozwiązanie może być stosunkowo proste. Maxey powinien spędzić większość (wszystkie?) swoich minut z przynajmniej jednym Embiidem lub Hardenem na parkiecie. Ponieważ Harden jest zdecydowanie najlepszym rozgrywającym w drużynie, powinien zakotwiczyć rezerwowe składy. Połączenie Hardena z długimi, destrukcyjnymi graczami, takimi jak De'Anthony Melton, Jalen McDaniels i Paul Reed, może umożliwić Sixers grę w jego preferowanym stylu defensywnym.

Kiedy Maxey gra z Embiidem i bez Hardena, Sixers mają przewagę punktową nad przeciwnikami Punkty 10.8 na 100 posiadłości. Kiedy Harden gra bez Hardena i Embiida, Sixers mają przewagę nad przeciwnikami o 6.2 punktu na 100 posiadań. Największym problemem są minuty Maxeya bez Embiida i Hardena oraz minuty bez wszystkich trzech (ocena netto -6.2), z których ta ostatnia nigdy nie powinna mieć miejsca w play-offach (jeśli pozwoli na to zdrowie).

Maksymalizacja Embiida, Hardena i Maxeya będzie miała kluczowe znaczenie dla szans Sixers na tytuł w tym roku. Łączenie minut Maxeya z Embiidem i Hardenem oraz pomoc Hardena w utrzymaniu ciężkich składów na ławce wydaje się być ich najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu.

O ile nie zaznaczono inaczej, wszystkie statystyki za pośrednictwem NBA.com, PBPSstats, Czyszczenie szkła or Odniesienie do koszykówki. Wszystkie informacje o wynagrodzeniu za pośrednictwem Spotrac or RealGM. Wszystkie kursy przez Zakłady sportowe FanDuel.