Dallas Mavericks walczą o zamknięcie gier

Dallas Mavericks nie mogą zamykać meczów. W sobotę wieczorem Dallas zobaczył 16-punktową przewagę nad Oklahoma City Thunder z 5:41 do gry w czwartej kwarcie, która wyparowała na ich oczach. Mavericks przegrali w dogrywce, 117-111

Podobny scenariusz rozegrał się w tym sezonie w trzech porażkach Dallas. Budują przewagę, zdejmują nogę z gazu i znajdują sposób na wykasływanie gier. Jeśli Maverickowie nie zdołają wkrótce rozwinąć instynktu zamykania, będą nadal marnować okazje.

„Po prostu patrzysz na to, jak dostaliśmy wspaniałe możliwości, ale po prostu brakuje nam strzałów” – powiedział główny trener Mavericks, Jason Kidd po przegranej w Thunder. „Nie gramy w żadną obronę i to jest duża część naszego problemu. Bez względu na to, kto zamyka mecz, jeśli nie zatrzymujesz się lub po prostu pozwalasz piłce jechać, a jeśli nie chronisz farby, jest to trudne w tej lidze.

Kidd udał się w składzie Luka Doncic, Spencer Dinwiddie, Reggie Bullock, Dorian Finney-Smith i Christian Wood na ostatnią 3:42 czwartej kwarty. Wchodząc do gry, Wood, którego Kidd jest zdeterminowany utrzymać w roli Szóstego Człowieka, grał w tej grupie zaledwie osiem minut.

Pomimo niewielkiej wielkości próby, w ciągu tych ośmiu minut skład miał ocenę ofensywną 138.9 i ocenę defensywną 100. Liczby te nie przełożyły się na Oklahoma City, ponieważ Thunder zakończył ostatnie minuty czwartej kwarty 17- 2. Kidd nie był pod wrażeniem wyniku.

„Nie pojechaliśmy dziś wieczorem z Timmym [Hardaway Jr.]. Zostawiliśmy C-Wood tam z tą grupą i nie poszło dobrze z obu stron, i to jest coś, w czym musimy być lepsi. Myślę, że martwimy się o ofensywę, ale przejęliśmy dowodzenie nad tą grą i po sześciu minutach zaczęło iść w drugą stronę. Po prostu nie skończyliśmy”.

Skład, który zakończył mecz, w tym sezonie grał razem 12 minut i ma ocenę ofensywną 103.8 i ocenę defensywną 134.8. Kidd szybko zauważył, że granie Wooda w przegranym składzie nie działa, ale Wood nie był jedynym problemem dla Dallas.

Pomimo zapełnienia pudła swoim drugim z rzędu triple-double, notując 31 punktów, 16 zbiórek i 10 asyst, Luka Doncic grał słabo. Po oddaniu kilku dobrych występów defensywnych w tym sezonie, Doncic pojawił się wymeldowany po tej stronie piłki.

Jednak wciąż miał okazję wygrać mecz w regulaminowym meczu, ale przegapił 17-metrowego skoczka z fadeaway. Skończył wieczór, faulując w dogrywce, z plus-minusem minus-25. Był na parkiecie przez cały bieg Thunder, aby zremisować mecz w czwartym i objąć prowadzenie w dogrywce.

– To na mnie – powiedział Doncic. „Nie prowadziłem zespołu. Nie strzelałem. Ta gra jest na mnie. Nie zrobiłem tego, co [było] musiałem zrobić, aby wygrać”.

Przegrywanie bliskich meczów tak wcześnie staje się niepokojącym trendem. Thunder nie są popychaczami, pokonując Los Angeles Clippers dwa razy w tygodniu, ale nie są pretendentami. Podobnie jak New Orleans Pelicans, gdy Zion Williamson, Brandon Ingram i Herb Jones. Mimo to słabi Pelikany w podobny sposób znokautowali Mavericków.

Nawet przegrana w otwarciu sezonu przeciwko Phoenix Suns była straszna. Podczas gdy Suns wyglądają na przygotowane do powrotu do postsezonu, Mavericks prowadzili przez 41 minut i zdławili 22-punktową przewagę.

Jeśli istnieje jeden sukces w późnej fazie gry, na który Dallas może liczyć, to jest nim zwycięstwo 129-125 w dogrywce z Brooklyn Nets. Podczas gdy Mavericks nie powinni byli pozwolić, by gra skończyła się dogrywką, byli w stanie zapewnić sobie przewagę w dogrywce i znaleźć sposób na wygraną.

Sezon jest wciąż młody i jasne jest, że Kidd wciąż majstruje przy składach, pracując ze swoim scenariuszem, aby zobaczyć, co działa, a co nie. Ale raczej prędzej czy później będzie musiał położyć na podłodze produkt, który może budować i utrzymywać leady, zamiast konsekwentnie je wyrzucać.

„Kiedy spojrzysz na początek sezonu, w czwartym mieliśmy prowadzenie i oddajemy je” – powiedział Kidd. „To jest coś, na co musimy się przyjrzeć. Patrzymy na inny skład zamykający mecz; po prostu nie poszło dobrze”.