Rafael Nadal zwycięża w 5 setach, aby przejść do półfinału Australian Open, teraz 2 wygrywa nieśmiało, 21. mistrzowski tytuł

Rafael Nadal przezwyciężył rozstrój żołądka i kilka brutalnych warunków, by awansować do półfinału Australian Open i teraz dzieli go dwa zwycięstwa meczowe od rekordowego 21. tytułu Wielkiego Szlema w grze pojedynczej.

35-letni Hiszpan pokonał rozstawionego z numerem 14 i innego leworęcznego Denisa Shapovalova przez ponad cztery godziny, 6-3, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3. , aby przejść do finałowej czwórki Down Under. On jest czwarty najstarszy mężczyzna awansować do półfinału imprezy za Kenem Rosewallem, Rogerem Federerem i Malem Andersonem.

Nadal będzie miał teraz dwa pełne dni wolnego przed piątkiem, kiedy zmierzy się ze zwycięzcą między rozstawionym z numerem 7 Matteo Berrettinim, wicemistrzem Wimbledonu, a Gaelem Monfilsem z numerem 17, 35-letnim Francuzem.

Nadal poprawił się do 23-13 w pięciu setach w swojej wspaniałej karierze.

„Bardzo ciężki dzień, bardzo ciepły” – powiedział Jimowi Courierowi w swoim wywiadzie na korcie. „Nie ćwiczyłem do tego.”

„Dla mnie to niesamowite być w półfinale” – dodał.

Nadal, którego jedyny tytuł Australian Open zdobył w 2009 roku, ma remis z rywalami Federerem i Novakiem Djokoviciem na 20 głównych turniejach, chociaż ostatnio powiedział, że nie interesuje go status GOAT. Djokovic został oczywiście deportowany przed turniejem, który wygrał dziewięć razy, ponieważ nie został zaszczepiony przeciwko Covid-19.

Nadal, który walczył z kontuzjami w kilku poprzednich wyjazdach do Australian Open, poprawił się do 7-7 w ćwierćfinale Australian Open, zdecydowanie najgorszy wynik w jakimkolwiek z czterech głównych turniejów. Przegrał cztery razy w finale (2012, '14, '17, '19).

Hiszpan też jedno zwycięstwo, by zostać czwartym człowiekiem w erze otwartej, aby wygrać 500 meczów na twardych kortach, dołączając do Federera, Djokovica i Andre Agassiego. Nadal jest już jedynym graczem w erze otwartej, który wygrał 400 lub więcej meczów zarówno na kortach twardych, jak i na glinie (464 wygrane mecze na poziomie turniejowym na glinie).

Gdy Nadal zdobył podwójny break point na 4-5 w trzecim, Shapovalov pogłaskał pięknego jednoręcznego bekhendowego zwycięzcę i napompował pięścią, forsując czwartego seta.

Shapovalov zdobył przerwę na 3-1 w czwartej partii dzięki podwójnemu błędowi Nadala, który miał miejsce, gdy fan krzyknął w środku jego podania. W następnym meczu Nadal dotknął swojego brzucha podczas gry i skrzywił się. Wezwał fizjoterapeutę po tym, jak stracił 1-4 i wziął kilka tabletek.

Serwując w czwartym secie przy stanie 5:3, Shapovalov pokonał podwójnego break pointa, aby zamknąć go i wymusić decydującą piątą.

Nadal opuścił kort po czwartej na ocenę medyczną i przerwę na toaletę, która trwała siedem minut.

„Zacząłem nie czuć się zbyt dobrze w żołądku, więc po prostu zapytałem, czy mogą coś zrobić” - powiedział Nadal. „Po prostu sprawdzili, czy wszystko jest w porządku z moim organizmem, a potem biorę kilka tabletek, aby spróbować poprawić problem żołądkowy, który mam”.

W decydującej piątej, Nadal miał trochę więcej wigoru i zdobył przerwę na 2: 0, kiedy Shapovalov uderzył bekhendem po forhendzie Nadala w górę linii. Prowadził 3: 0, zanim zamknął mecz, gdy Kanadyjczyk uderzył szeroko z woleja bekhendowego, a następnie uderzył rakietą o ziemię.

„Ta rakieta to bułka z masłem” — powiedział na antenie Brad Gilbert z ESPN.

Nadal wszedł do 2022 roku po rozegraniu zaledwie dwóch meczów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy po kontuzji stopy, która wykluczyła go z Wimbledonu i US Open. W grudniu uzyskał również pozytywny wynik testu na Covid-19.

„Prawdziwa prawda jest taka, że ​​dwa miesiące temu nie wiedzieliśmy, czy w ogóle będziemy mogli wrócić na trasę” – powiedział. „To tylko prezent od życia, że ​​znów gram tutaj w tenisa i po prostu się cieszę”.

Shapovalov zdenerwował złotego medalistę olimpijskiego Saschę Zvereva w czwartej rundzie na Margaret Court Arena, pokonując jednego z faworytów do zdobycia tytułu i potencjalnego zagrożenia dla Nadala w ćwierćfinale.

„Zmierzenie się z takim facetem jak Rafa to zawsze zaszczyt”, powiedział Shapovalov przed meczem. „To zawsze jest zabawne. Zawsze będzie walka z nim.”

Shapovalov musiał się izolować po pozytywnym wyniku testu na Covid, kiedy przybył do Australii, ale szybko wyzdrowiał, aby pomóc Kanadzie wygrać Puchar ATP w Sydney, a teraz po raz trzeci awansować do ćwierćfinału Wielkiego Szlema.

W pojedynkach ćwierćfinałowych w dolnej części losowania Stefanos Tsitsipas z numerem 4 zmierzy się z numerem 11 Jannikiem Sinnerem, 20-letnim Włochem, i numerem 2 Daniilem Miedwiediewem, mistrzem US Open, zmierzy się z numerem 9 Felixem Auger-Aliassime, kanadyjski kolega Shapovalova.

Według bukmachera.eu faworytem do turnieju był Miedwiediew (+180), przed Zverevem (+335) i 6 Nadalem (+950).