Rafael Nadal przechodzi do finału Australian Open i będzie ubiegał się o rekordowy 21. tytuł wielkoszlemowy

Rafael Nadal awansował do finału Australian Open i stoi na krawędzi historii.

35-letni Hiszpan nie wykazywał żadnych złych skutków po pięciosetowym zwycięstwie ćwierćfinałowym nad Denisem Shapovalovem, w którym poradził sobie z rozstrojem żołądka i skutecznie pokonał nr 7 Matteo Berrettina, 6-3, 6-2, 3- 6, 6-3, z zamkniętym dachem na Rod Laver Arena z powodu deszczu.

Nadal jest w swoim 29. dużym finale i będzie teraz walczył o rekordowy 21. tytuł Wielkiego Szlema w grze pojedynczej w niedzielnym finale przeciwko Daniilowi ​​Miedwiediewowi z numerem 2, mistrzowi US Open, lub Stefanosowi Tsitsipasowi z numerem 4, wicemistrzowi French Open. Nadal jest 1-4 w finałach Australian Open, a jego jedyny tytuł Down Under pojawi się w 2009 roku w pięciu setach nad Rogerem Federerem.

„Szczerze mówiąc, to wiele dla mnie znaczy, że znowu tu jestem w finale” – powiedział Nadal Jimowi Courierowi w swoim wywiadzie na korcie.

Nadal powiedział niedawno, że nie interesuje go status GOAT, ale stara się prześcignąć swoich długoletnich rywali Federera i Novaka Djokovica, którzy są z nim związani w 20 głównych turniejach. Nadal ubiega się również o dołączenie do Djokovica wśród mężczyzn, którzy dwukrotnie wygrali wszystkie duże turnieje.

Djokovic został oczywiście deportowany przed turniejem, który wygrał dziewięć razy, ponieważ nie został zaszczepiony przeciwko Covid-19.

„Dla mnie bardziej niż cokolwiek innego chodzi o Australian Open, prawda?” — powiedział Nadal. „To po prostu niesamowite wydarzenie. Miałem trochę pecha w mojej karierze z powodu kontuzji i innym razem grałem niesamowite finały z dobrymi szansami przeciwko Novakowi 2012, przeciwko Rogerowi 2017. Kilka razy byłem blisko, czuję się bardzo szczęśliwy, że wygrałem raz w mojej karierze .

„Ale nigdy nie myślałem o kolejnej szansie w 2022 roku, więc po prostu spróbuj cieszyć się dzisiejszym zwycięstwem, a po jutrze dam z siebie wszystko”.

Hiszpan też został czwartym człowiekiem w erze otwartej, aby wygrać 500 meczów na twardych kortach, dołączając do Federera, Djokovica i Andre Agassiego. Nadal jest już jedynym graczem w erze otwartej, który wygrał 400 lub więcej meczów zarówno na kortach twardych, jak i na glinie (464 wygrane mecze na poziomie turniejowym na glinie).

Berrettini, finalista Wimbledonu, nie był w stanie stoczyć większej walki po pięciu setach z Gaelem Monfilsem w ćwierćfinale i pięciu setach z Carlosem Alcarazem w trzeciej rundzie, i przegrał 0:8 z „Wielką trójką”. ”.

„Wygląda na dość zmęczonego” – powiedział John McEnroe na antenie.

Leworęczny Nadal wielokrotnie uderzał Włocha w bekhend i wyprowadzał go ze strefy komfortu. W swoim trzecim secie w pierwszym secie Nadal uderzył zwycięzcę serwisu, aby przejąć seta.

Następnie uderzył forhendowego zwycięzcę z kortu poprzecznego, aby szybko przerwać na 1: 0 w drugim secie, po czym wyszedł na prowadzenie podwójnym breakiem przy 3: 0. Następnie uderzył pięknego bekhendowego zwycięzcę, uzyskując prowadzenie 4: 0 w drodze do dominacji w drugim secie.

„Rozpocząłem mecz świetnie” – powiedział Nadal. „Pierwsze dwa sety były jednymi z najlepszych od dłuższego czasu, ale potem wiem, jak dobry jest Matteo, prawda? To bardzo solidny zawodnik, bardzo niebezpieczny. W trzecim wiem, że w pewnym momencie pójdzie na strzały.

Po dwóch setach do kochania, Berrettini walczył ciężko i poprawił swój serwis, zdobywając 23 punkty serwisowe z rzędu w drodze do trzeciego seta i utrzymując go blisko czwartego. Ale serwując na 3-4 w czwartej, zamrugał przy drugim break point, kiedy uderzył w siatkę.

Serwując na mecz przy stanie 5:3, Nadal zamknął go, gdy Berrettini uderzył bekhendem w siatkę na punkcie meczowym. Obaj objęli się siatką, a Nadal podniósł lewą rękę do tłumu, aby świętować.

„Musimy cierpieć i musimy walczyć, to jedyny sposób, aby być tu, gdzie jestem dzisiaj” - powiedział Nadal.

Nadal wszedł do 2022 roku po rozegraniu zaledwie dwóch meczów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy po kontuzji stopy, która wykluczyła go z Wimbledonu i US Open i wymagała leczenia w Barcelonie we wrześniu. W grudniu uzyskał również pozytywny wynik testu na Covid-19.

Jednak patrząc na jego poziom gry teraz, nigdy nie wiadomo.

„Prawda jest taka, że ​​dwa miesiące temu nie wiedzieliśmy, czy w ogóle będziemy mogli wrócić na trasę” – powiedział po swoim ćwierćfinałowym zwycięstwie. „To tylko prezent od życia, że ​​znów gram tutaj w tenisa i po prostu się cieszę”.