Przejście pochodni? Carlos Alcaraz, 19, kończy serię 25 zwycięstw Rafaela Nadala przeciwko hiszpańskim przeciwnikom

Niektóre mecze stają się punktami zwrotnymi w historii tenisa.

Kiedy Roger Federer pokonał Pete'a Samprasa w pięciu setach w czwartej rundzie Wimbledonu w 2001 roku, ostatecznie uznano to za przekazanie pochodni jednej legendzie drugiej.

To, czy piątkowy mecz w Madrycie między innymi Hiszpanami Rafaelem Nadalem i Carlosem Alcarazem również stanie się momentem przejścia pochodni, dopiero się okaże, ale na razie jest to historyczne zwycięstwo 19-latka, który został pierwszym nastolatkiem, który pokonał Nadala na glinie.

Z królem Hiszpanii siedzącym na boisku, Alcaraz pokonał kontuzję kostki w drugim secie, kończąc 25-meczową, sześcioletnią passę Nadala z innymi Hiszpanami, 6-2, 1-6, 6-3, i awansował do półfinałowego pojedynku z nr 1 na świecie Novakiem Djokoviciem w sobotę. Alcaraz przedłużył swoją passę przeciwko przeciwnikom z pierwszej dziesiątki do pięciu.

„Nie wiem, co powiedzieć, to niewiarygodne grać na tym stadionie przeciwko najlepszemu sportowcowi w historii Hiszpanii, najlepszemu zawodnikowi w historii na glinie” – powiedział Alcaraz Prakashowi Amritrajowi w Tennis Channel. „To był niewiarygodny mecz. Oglądanie króla Hiszpanii było dla mnie niesamowite, nigdy nie grałem przed tak wspaniałą osobą. Dla mnie to spełnienie marzeń”.

Alcaraz przystąpił do meczu z rekordem 0-2 przeciwko Nadalowi, wygrywając tylko trzy mecze w meczu w Madrycie rok temu. Ale wiedział, że miał doskonałą okazję, biorąc pod uwagę brak gry meczowej Nadala. Hiszpańska legenda nie grała przez sześć tygodni, leczyła kontuzję żebra i przybyła do Madrytu z niewielkim lub żadnym przygotowaniem do gry na glinie.

Alcaraz, zajmujący 9. miejsce na świecie, poprawił się do 26-3 w 2022 roku. Zdobył trzy tytuły, w tym Miami Open, pierwszy tytuł Masters 1000 w jego karierze.

Nadala, 21-krotny mistrz Wielkiego Szlema, który wychodził z 3-godzinnego, 9-minutowego meczu z Davidem Goffinem w czwartek, ma teraz 22-2 w 2022 roku z trzema tytułami, w tym Australian Open.

Po tym meczu Nadal powiedział, że ma do czynienia z „przewlekłą kontuzją stopy”, która sprawia, że ​​utyka „przez wiele dni mojego życia”.

W ostatnim punkcie trzeciego gema drugiego seta Alcaraz upadł, biegnąc w prawo, i ostatecznie skręcił prawą kostkę i wylądował niezdarnie na prawej ręce. Wziął przerwę medyczną i zakleił kostkę.

Nadal wykorzystał słabość przeciwnika i zdominował drugiego seta.

„To bardzo na mnie wpłynęło” — Alcaraz powiedziany „Kiedy przegrałem drugiego seta, [po prostu] pomyślałem, że jestem w stanie wrócić, dać z siebie wszystko, spróbować wszystkiego na korcie, walczyć do ostatniej piłki. To był klucz.

Alcaraz nie odszedł w trzecim secie mimo kontuzji. Złamał miłość do prowadzenia 3: 1, a następnie utrzymał serw, aby zamknąć mecz, wygrywając go po wspaniałej defensywnej obronie bekhendem, a następnie uderzając forhendowym podaniem obok Nadala w siatkę.

„Myślę, że muszę to zrobić”, powiedział w Tennis Channel o swoim procesie myślowym po kontuzji. „Jeśli spudłuję, jeśli przegram, cóż, czuję, że robię właściwe rzeczy. Cieszę się z tego, jeśli mi tego brakuje, ale dzisiaj to zrobiłem i było to niewiarygodne.

Alcaraz po raz pierwszy zmierzy się z Djokoviciem po tym, jak numer 1 na świecie pokonał nr 14 Huberta Hurkacza 6:3, 6:4 i awansował do siódmego półfinału w Madrycie. Gdyby Nadal wygrał, oznaczałoby to 59. spotkanie między nim a Djokoviciem.

Światowy numer 5 Stefanos Tsitsipas zmierzy się z numerem 3 Alexandrem Zverevem w drugim półfinale o godzinie 3:XNUMX czasu polskiego.

Serb uderzał piłkę z nieustępliwą głębią, precyzją i siłą, kontrolując punkty uderzeniami po ziemi, aby awansować w 78 minucie i poprawić swój doskonały wynik przeciwko Hurkaczowi na 4:0.

„W drugim secie serwowałem naprawdę dobrze, myślę, że to utrzymało mnie przy życiu” — Djokovic powiedziany w jego rozmowie przed sądem. „Byłem zadowolony ze sposobu, w jaki konstruowałem punkty. Próbowałem zmusić go do biegania i chybiania, i ogólnie był to solidny występ.

Alcaraz może być kolejną wielką gwiazdą męskiego tenisa, a teraz będzie miał świetną okazję przeciwko Djokovicowi, zakładając, że jego kostka jest wystarczająco zdrowa, aby grać na swoim najwyższym poziomie.

Djokovic przeszedł na zawodowstwo w 2003 roku, a Alcaraz urodził się w 2003 roku. Djokovic ma na swoim koncie 84 tytuły zawodowe, Alcaraz cztery.

„Tak, jestem podekscytowany grą przeciwko najlepszemu graczowi na świecie, on jest teraz numerem 1” — powiedział Alcaraz w Tennis Channel. „Chcę zrobić to samo, co kilka lat temu Nalbandian”.

Argentyńczyk jest jedynym zawodnikiem, który pokonał Wielką Trójkę Rogera Federera, Nadala i Djokovicia w tym samym turnieju. Dokonał tego w Madrycie w 3 roku, kiedy impreza rozgrywana była na twardym korcie.

„Wyślę SMS-a do Nalbandiana, jak to zrobił” – powiedział w swoim wywiadzie na korcie.

Jeśli chodzi o walkę z Djokoviciem, powiedział na Tennis Channel: „Mogę po prostu powiedzieć, że będę walczył do ostatniej piłki, wykonam swoją grę. Będę się cieszyć meczem i zobaczymy, co się wydarzy”.