Novak Djokovic zdobywa tytuł Tel Awiwu w pierwszym wydarzeniu od Wimbledonu

Novak Djokovic powraca do kręgu zwycięzców.

Gra w swojej pierwszej trasie koncertowej od wygrywając tego lata Wimbledon, 35-letni Serb i czołowy zawodnik pokonał w niedzielę rozstawionego z numerem 2 Marin Cilic 6-3, 6-4, aby zdobyć trofeum Tel Aviv Watergen Open. 21-krotny mistrz Wielkiego Szlema nie stracił seta w drodze do 89. tytułu w swojej karierze, wyprzedzając tylko Jimmy'ego Connorsa (109), Roger Federer (103), Ivan Lendl (94) i Rafael Nadal (92).

Dzięki zwycięstwu Djokovic stał się pierwszym człowiekiem, który w tym sezonie zdobył tytuł na twardych, glinianych (Rzym) i trawiastych kortach. Wygrał 20 ze swoich ostatnich 21 oficjalnych meczów, z jedyną porażką do Nadala w ćwierćfinale Rolanda Garrosa.

Djokovic jest teraz na 7 miejscu na świecie, ponieważ nie zdobył punktów po wygraniu Wimbledonu po tym, jak ATP pozbawiło go punktów po tym, jak urzędnicy Wimbledonu zbanowali rosyjskich i białoruskich graczy.

Grał w zeszłym tygodniu na Laver Cup w tym, co było FedererPożegnalna impreza, w której Serb przegrał z Kanadyjczykiem Felix-Auger Aliassime w równych setach po pokonaniu półfinalistki US Open Frances Tiafoe. Team World pokonał w tym wydarzeniu Team Europe, dając kapitanowi Johnowi McEnroe swoje pierwsze zwycięstwo nad rywalem, kapitanem Team Europe Bjornem Borgiem.

Djokovic nie przegrał seta na krytym korcie twardym ATP 250, gdzie nigdy nie miał trudności z groźnymi przeciwnikami. 35-latek zdobył swoją trzecią koronę na poziomie turnieju w 2022 roku i 89. w swojej karierze.

Cilic miał zaledwie cztery punkty przełamania, które weszły do ​​finału, ale Djokovic konsekwentnie groził serwowi rywali z tyłu kortu, podczas gdy za pierwszym serwem dominował we własnych grach serwisowych. Serb nie miał break pointa w pierwszym secie, a gdy miał kłopoty z dwójką podczas serwowania seta, odpowiedział asami jeden po drugim.

Najwyższe rozstawienie następnie przełamało się po raz drugi w meczu, aby rozpocząć drugi set, z głębokim powrotem, który ponownie przyniósł dywidendę. Ta przewaga okazała się wystarczająca, ponieważ Djokovic zdobył koronę po godzinie i 35 minutach.

Djokovic prowadzi teraz Cilic, zwycięzcę US Open 2014, wszech czasów 19-2. Trzynaście z jego 19 zwycięstw z poprzednim światem nr 3 padło w równych seriach. Mimo straty był to dobry tydzień dla Cilica, który 34 września obchodził swoje 28. urodziny.

„To był dla mnie fantastyczny tydzień z okazji urodzin” – powiedział Cilic podczas ceremonii rozdania trofeów. „Nie miałem okazji świętować z tak [wcześniej wieloma osobami], ale następnym razem kupię drinki wszystkim!”

Djokovic w przyszłym tygodniu uda się na Astana Open w Kazachstanie, a także planuje zagrać w Paris Indoors pod koniec miesiąca. Ma też zagrać w nowym Światowa Liga Tenisowa w Dubaju w grudniu.