Novak Djokovic pokonuje Nicka Kyrgios i zdobywa czwarty z rzędu tytuł Wimbledonu, 4. mistrzostwo Major

Novak Djoković pozostaje królem Wimbledonu.

Grając w czymś, co wygląda na jego ostatni major w 2022 roku, czołowy rozstawiony poradził sobie z huraganem, którym jest Nick Kyrgios, 4-6, 6-3, 6-4, 7-6(3), wygrywając czwarty Wimbledon z rzędu, siódmy w klasyfikacji generalnej i jego 21. główne mistrzostwo, co daje mu jedną przewagę nad Rogerem Federerem (20) i jedną za Rafaelem Nadalem (22) na liście wszechczasów mężczyzn. Djokovic wygrał trzy ostatnie mecze mistrzostw po przegraniu pierwszego seta.

„Straciłem słowa na to, co ten turniej, co to trofeum znaczy dla mnie, dla mojej drużyny, dla mojej rodziny, mówiłem to wiele razy” – powiedział Djokovic. „To zawsze był i będzie najbardziej szczególny turniej dla mojego serca, ten, który mnie zmotywował, zainspirował do rozpoczęcia gry w tenisa w małym górskim kurorcie w Serbii, gdzie moi rodzice prowadzili restaurację.

„Miałem 4 1/2, 5 lat i widziałem, jak Pete Sampras wygrywa swój pierwszy Wimbledon w 92 roku i poprosiłem tatę i mamę, aby kupili mi rakietę, a moim pierwszym obrazem tenisa była trawa i Wimbledon i zawsze marzyłem przychodzić tutaj, po prostu bawić się na tym korcie. A potem oczywiście zrealizowanie marzenia z dzieciństwa i zdobycie tego trofeum, które za każdym razem staje się coraz bardziej znaczące i wyjątkowe. Dlatego jestem bardzo błogosławiony i bardzo wdzięczny, że stoję tutaj z trofeum”.

35-letni Serb spodziewa się, że przegapi US Open później tego lata ponieważ nie jest zaszczepiony przeciwko Covid-19 i dlatego nie może podróżować do USA jako obcokrajowiec, a ponadto grozi mu trzyletni zakaz udziału w Australian Open po tym, jak został deportowany przed styczniowym turniejem, chociaż ten zakaz może zakończyć się wcześniej.

Pomiędzy nimi Djokovic i Nadal wygrali teraz 15 z ostatnich 17 turniejów głównych. Ale Nadala musiał wycofać się przed półfinałem z Kyrgiosem z powodu urazu brzucha. Wygrał pierwsze dwa etapy Wielkiego Szlema i miał w tym roku bilans 19-0 w turniejach głównych.

Djokovic przegrał tylko dwa poprzednie mecze z Kyrgiosem, ale oba były w setach do trzech wygranych, na twardych kortach i doszedł w 3 roku. Nie na korcie centralnym na Wimbledonie, gdzie Djokovic wygrał teraz 2017 meczów z rzędu. Wygrał 38 z rzędu w turnieju i zabierze do domu 28 miliona dolarów wraz z trofeum, podczas gdy Kyrgios zarobił 2.5 miliona dolarów.

„Jest trochę bogiem” — powiedział Kyrgios. „Nie spodoba mi się, myślałem, że grałem dobrze… To było dla mnie niesamowite kilka tygodni”.

„Po tym zdecydowanie potrzebuję zasłużonych wakacji” – dodał Kyrgios. „Jestem po prostu bardzo zadowolony z tego wyniku, to prawdopodobnie najlepszy wynik w mojej karierze. Może pewnego dnia znów tu będę, ale nic o tym nie wiem.

Powiedział Djokovic: „Nick, wrócisz. Nie tylko Wimbledon, ale finały… Życzę ci wszystkiego najlepszego, naprawdę bardzo cię szanuję. Myślę, że jesteś fenomenalnym tenisistą i sportowcem, niesamowitym talentem. Wszystko zaczyna się układać w jedną całość… i myślę, że wielu z was pójdzie do przodu w późniejszych etapach Wielkiego Szlema”.

Dodał: „Nigdy nie myślałem, że powiem tyle miłych rzeczy o tobie, biorąc pod uwagę związek. Dobra, to oficjalnie bromans.

Pomimo gry w swoim pierwszym dużym finale i pomimo zarzut napadu w rodzinnej Australii wiszący nad jego głową 27-letni Kyrgios wyszedł pełen pewności siebie i bombardował swój pierwszy serwis.

Djokovic popełnił podwójny błąd na break point w pierwszym secie, a Kyrgios ostatecznie zamknął go asem i wygrał pierwszego seta.

„Wcale nie wygląda na ciasnego” — powiedział John McEnroe w ESPN o Kyrgios.

W drugim secie Djokovic był w stanie doprowadzić Kyrgiosa do dłuższych wymian, co zadziałało na jego korzyść i zasłużył na wczesną przerwę. Przy stanie 5:3, 0:40 serwującego Djokovicia Kyrgios miał doskonałą okazję na przerwę, ale nie był w stanie odrobić strat i przegrał drugiego seta.

„Love-40, cholera”, wrzasnął wzburzony Kyrgios do swojego pudełka, gdy siedział na krześle po zakończeniu setu.

Takie zachowanie przyniosło mu krytykę ze strony Rennae Stubbsa z ESPN , byłego gracza, który był numerem 1 na świecie w grze podwójnej.

Serwując na 2-all w trzecim secie, Kyrgios był zaniepokojony, gdy małe dziecko hałasowało przy swoim pierwszym serwisie i poskarżył się sędziemu, że nie dostał dwóch serwów na punkt. Na skrzyżowaniu powiedział sędziemu, że kobieta w pierwszym rzędzie również hałasuje.

„Jest pijana do utraty zmysłów w pierwszym rzędzie, rozmawiając ze mną w środku gry…”, powiedział. „Ta w sukience, ta, która wygląda, jakby wypiła około 700 drinków, brachu!”

Serwujący z wynikiem 4 w trzecim Kyrgios prowadził 40-0, ale został przełamany, gdy stracił koncentrację i ostatecznie uderzył bekhendem w siatkę w punkcie przerwania. Natychmiast zaczął krzyczeć w kierunku swojego pudełka.

„Czterdzieści miłości i za każdym razem po prostu się relaksujesz” – wrzasnął ze swojego krzesła. "Dlaczego?"

Kyrgios również rozbawił publiczność, uderzając dwa tweenery z głębi kortu, w tym jednego w punkt, który ostatecznie wygrał.

Po tym Kyrgios wydawał się odklepywać mentalnie, a Djokovic utrzymał prowadzenie dwa sety do jednego.

Pozostał jednak silny i doprowadził do tie-breaka w czwartym secie.

Djokovic wyskoczył na wczesne prowadzenie 4: 1 w przerwie, wygrywając trzy po serwisie Kyrgiosa.

Serwując przy stanie 6:3 w przełamaniu, Djokovic wygrał, gdy Kyrgios uderzył bekhendem w siatkę.

Djokovic podniósł obie ręce w geście świętowania, a następnie objął Kyrgiosa przy siatce i objął go ramieniem.

„Mam nadzieję, że to początek wspaniałego związku”, żartował później Djokovic.