Notatki z serii dwóch meczów Cleveland Cavaliers w Miami

Dwa mecze Cleveland przeciwko Miami Heat wydawały się rozgrzewką przed play-offami.

Oba mecze były lekcjami play-off — ale na różne sposoby

W pierwszym meczu, w którym Garland był zdrowy, Cavs wygrali 1:104. Żadna z drużyn nie była zbyt silna w ataku, przy czym Cavs mieli ofensywną ocenę 100, a Heat ofensywną ocenę 113. (Oba, za Czyszczenie szyby, były poniżej średniej ligowej w porównaniu z sumami sezonowymi.)

Cavs znaleźli sposób na wygraną na dwa sposoby. Po pierwsze, bronili na wysokim poziomie, ograniczając Miami do 88.8 ofensywnej oceny na połowie kortu. Zdobyli również 29 punktów z 22 strat. W grze o niskich marżach różnica polegała na forsowaniu i wykorzystywaniu strat. To było przeciwko drużynie, która ma wskaźnik rotacji w górnej połowie ligi, za czyszczenie szyby. Imponujące.

Po drugie, Darius Garland był znakomitym i prawdopodobnie najlepszym zawodnikiem Cavs. Donovan Mitchell miał słabą noc — 18 punktów, 7-18 z gry, 1-7 z trzech. W czwartej kwarcie miał tylko dwa punkty. Garland bardziej niż przyspieszył, podkręcając swoją agresję i szukając własnego strzału w sposób, w jaki czasami się waha. Skończył z rekordowym dla zespołu 25 punktami, strzelając 8-16, w tym 3-6 z trzech. Miał również 7 asyst w porównaniu z zaledwie 3 stratami i był 6-6 z linii.

Cleveland jest 12-7 w sezonie, w którym Garland wykonuje sześć lub więcej rzutów wolnych. W tym sezonie notuje średnio 4.8 najlepszych w karierze rzutów wolnych na mecz. Kiedy zwiększa swoją agresję i stara się bardziej zbliżyć do linii, Garland jest najbardziej efektywny. To daje Cavs kolejny sposób na zdobywanie punktów, gdy zdobycie punktów jest trudniejsze. Będzie to częściej niż nie, gdy play-offy rozpoczną się w przyszłym miesiącu.

Tymczasem w meczu 2. Cavs przegapili Garland. Mitchell miał 42 punkty i wyglądał, jakby mógł uderzyć na 50. Ale zabrakło mu energii, gdy gra toczyła się dalej, a gra trwała 43 minuty. Po pierwszej połowie 9-12 Mitchell miał 6-18 w drugiej. Obecność Garland pozwoliła Mitchellowi na kolejny krótki odpoczynek, którego potrzebował.

Obrona Cleveland również osłabła, a Heat miał ofensywną ocenę 122.7 i ofensywną ocenę na połowie kortu 104.7. Atak Cavs również był dobry (119.8 w ofensywie, 104.5 na połowie boiska), ale niewystarczająco dobry.

Zarówno Mitchell, jak i Isaac Okoro powiedzieli po meczu, że Cavs mogli być bardziej fizyczni. Powiedzieli również, że powinni mieć cięższe życie najlepszym graczom Heat, będąc fizycznymi i sprawdzając granice tego, co sędziowie by ogłosili. To dobry pomysł — zarówno na play-offy, jak i na to, co pasuje do stylu gry Cleveland.

Cavs są najlepsi, gdy ich obrona jest zablokowana i zasila atak. Tego przepisu nie było w piątek.

Faul Evana Mobleya wpłynął także na obronę Cavs, ponieważ grał tylko 31 minut. W play-off będzie miał bilans 36-38, a obrona Cavs będzie lepsza, gdy będzie grał na parkiecie, a nie na boisku. Rzadko też fauluje, więc Mobley wpadający w paskudne kłopoty nie jest dużym problemem. Ale w piątek było.

Lamar Stevens uzurpował sobie Deana Wade'a

Po występie Stevensa przeciwko Celtics, jest teraz w rotacji Cavs. Dean Wade nie.

Podczas gdy Stevens grał 26 i 24 minuty w dwóch meczach przeciwko Miami, Wade zagrał zero. Nawet w drugiej grze, gdy Darius Garland odpadł, Cedi Osman widział minuty zamiast Wade'a.

Wade nie grał dobrze od czasu, gdy zabrał minuty Kevina Love'a. Strzelanie poniżej 20% z trzech, odkąd Love poprosił o wykup, nie jest wystarczająco dobre. To sprawiłoby, że Wade znalazłby się na ławce rezerwowych w play-offach, a biorąc pod uwagę, że Cleveland zacieśnia rotację teraz w ramach przygotowań do play-offów, ma to teraz sens.

Stevensa, dla porównania, wie, kim jest i występuje. Nie jest dystansowcem, jakim jest Wade (przynajmniej wtedy, gdy Wade wykonuje rzuty), ale rywalizuje, tnie i ma pewne umiejętności wykonywania uderzeń w podciągnięciach na średnim dystansie. Bierze również otwarte rzuty za trzy punkty – coś, czego Wade nie robił przed swoją ławką.

Stevens może również stawić czoła większym skrzydłom w obronie. Nie zamierza ich blokować, ale sprawi, że będą pracować i pozostaną przed nimi, aby zmusić ich do oddania zakwestionowanego strzału. Wade jest w porządku w tych miejscach, ale Stevens ma przewagę siły, która pomaga. Godne uwagi było to, że walczył z Butlerem. Nie usunął Butlera z gry, ale był wystarczająco duży, aby uniemożliwić Butlerowi wykonanie mocnego podciągnięcia zamiast wjechania, aby zainicjować kontakt i wyciągnąć faul. Z Wade'em w tym miejscu, Butler rzuciłby się.

Ricky Rubio nabiera rozpędu

Rubio rozegrał najlepsze w sezonie 25 minut przeciwko Heat Friday i zamknął mecz dla Cleveland. To znak, że Cavs dodają więcej do jego talerza.

Ale nadal jest to godne uwagi ze względu na to, jak ostrożni Cavs byli z Rubio, odkąd zadebiutował 12 stycznia. W tym sezonie nie grał jeden po drugim. (Ostatni mecz Cleveland odbędzie się w przyszłym tygodniu i nie jest jasne, czy Rubio zagra w obu meczach.) Przed piątkiem jego rekord sezonu w minutach wynosił 22 minuty w środę. Łącznie z piątkiem, tylko raz w całym sezonie grał dłużej niż 20 minut.

Rubio jeszcze nie wrócił do pełni sił — wciąż porusza się jak 32-latek, który wraca do pełni sił po drugim roku ACL w grze. Jego ofensywne liczby nie są dobre.

„On się tam dostanie”, powiedział trener Cavs JB Bickerstaff na początku tego tygodnia. „Um, wiesz, znowu, to będzie o szansach dla niego i po prostu, wiesz, rytm i wyczucie czasu i wszystkie te rzeczy. Myślę, że będzie stawał się coraz lepszy, im więcej będzie miał minut, im więcej okazji z kolegami z drużyny, tym więcej powtórzeń przeciwko przeciwnikom i tego typu rzeczy. Więc myślę, że zmierza we właściwym kierunku, ale nie sądzę, żeby był jeszcze w stu procentach Rickym.

Ale wie, gdzie się ustawić w obronie i gra na wysokim poziomie — jego budowa pozwala mu utrzymać ataki i przełączniki, gdy kończy na skrzydłach. Atak wciąż musi nadejść, aby stał się Rubio, jakiego potrzebują Cavs, aby uderzać w ich bron. Zwiększona liczba minut sugeruje jednak, że Cavs czują, że fizycznie zbliża się do punktu, w którym jest to możliwe.

Cavs czują się przeznaczeni do czwartego miejsca

Jeśli nie zdarzy się coś nieoczekiwanego, Cavs vs. Knicks w pojedynku 4-5 wydaje się być zablokowany.

Na czwartym miejscu Cavs mają 2.5 gry przewagi nad Knicks – rozsądna przewaga na 13 meczów do końca. Cleveland jest również 3.5 gry za trzecią rozstawioną Filadelfią. Cavs znajdują się pomiędzy.

To może się zmienić. Opierając się na sile zgodnie z harmonogramem, Cavs mają najłatwiejszy harmonogram pozostały ze wszystkich NBA w NBA. 76ers mają trzeci najtrudniejszy harmonogram; tshe Knicks mają ósmą najłatwiejszą pozycję. Cleveland będzie również gospodarzem Filadelfii 15 marca i Knicks 31 marca. Oba te mecze mogą mieć wpływ na wyniki.

Ale byłoby to szalone huśtawki, aby tak się stało. Kiedy Cavs przegrali z Heat 10 marca, 76ers pokonali Trail Blazers, a Joel Embiid trafił zwycięzcę meczu. Tego dnia tylko jeszcze bardziej umocniło pozycję w play-offach.