Norweg Casper Ruud dotarł do finału US Open, może zdobyć pierwsze miejsce w światowym rankingu

Czasami jeden punkt może zmienić ton całego meczu tenisowego.

Wyglądało na to, że tak było w przypadku, gdy Casper Ruud i Karen Khachanov wzięli udział w rajdzie z 55 piłkami, który utrzymywał fanów stadionu Arthur Ashe na krawędzi miejsc przez 1 minutę, 19 sekund i zakończył się uderzeniem forhendem w siatkę przez Khachanova w pierwszym secie półfinału US Open.

Uderzając odwróconymi forhendami przez prawie trzy godziny, Ruud, numer 5 z Norwegii, wygrał mecz nad Rosjaninem 7-6(5), 6-2, 5-7, 6-2, aby awans do drugiego finału Wielkiego Szlema. On przegrał finał French Open z Rafaelem Nadal w prostych seriach na początku tego roku. Khachanov spadł do 0-19 przeciwko graczom z pierwszej dziesiątki.

„Po Rolandzie Garrosie byłem oczywiście bardzo szczęśliwy, ale jednocześnie na tyle pokorny, by myśleć, że to może być mój jedyny finał w Grand Slam w mojej karierze” – powiedział na korcie. „To nie jest łatwe, więc wracam kilka miesięcy później, więc nie da się tego opisać słowami”.

W niedzielnym finale Ruud zmierzy się ze zwycięzcą drugiego półfinału pomiędzy Carlosem Alcarazem i 3. Frances Tiafoe.

Jeśli Tiafoe wygra półfinał, Ruud awansuje do światowego rankingu nr 1. Jeśli Alcaraz wygra, on i Ruud zagrają o pierwsze miejsce w rankingu — i tytuł — w finale.

Ruud stara się zostać trzecim prostym człowiekiem, który wygrał swój pierwszy major na US Open po Dominic Thiem (2020) i Daniil Miedvedev (2021). Poza tymi dwoma, Nadal i Novak Djokovic wygrali 15 z ostatnich 17 głównych kierunków.

Rajd z 55 piłkami jest jednym z najdłuższych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Według ESPN Bjorn Borg i Guillermo Vilas odnieśli 86 rajdów w finale French Open 1978. Punkt i tytuł zdobył Borg, jeden z trzech Skandynawów — wraz ze Szwedami Matsem Wilanderem i Stefanem Edbergiem — zajmując pierwsze miejsce w światowym rankingu. Ruud byłby czwartym i pierwszym z Norwegii.

Sposób, w jaki zakończył się pierwszy set, z pewnością odbił się emocjonalnie na Khachanovie, który pokonał Nicka Kyrgios w trudnym pięciosetowym ćwierćfinale, aby osiągnąć swój pierwszy w historii półfinał Szlema. Wszedł do półfinału z 88 asami, najwięcej wśród półfinalistów, i 16 kolejnych rozbił przeciwko Ruudowi, który sam zmiażdżył 10 asów.

Ale Ruud złamał go sześć razy, w tym raz na początku drugiego seta. Drugi set zakończył się długim forhendem Chaczanow podczas kolejnego rajdu.

Ruud zdobył 30 z 41 punktów w drugim secie i wygrał wszystkie 16 na swoim serwisie.

Pomimo porażki Khachanova, Ruud stracił koncentrację pod koniec trzeciego seta, a Khachanov złamał go w 12. meczu, gdy Ruud trafił krótkim forhendem w siatkę.

Ruud następnie złamał Rosjanina w trzecim i piątym meczu czwartego meczu, awansując 4-1. Zamknął go z miłości w swoim serwisie, uderzając sprytnym dropem forhendowym w punkcie meczu, a tłum wkrótce krzyczał „Ruud”.

Chociaż niektórzy uznali Ruuda za gracza na kortach ziemnych ze względu na jego sukcesy na tej nawierzchni, on mówi, że to nieprawda i że może grać – i wygrywać – na każdej nawierzchni.

„Myślę, że jeśli spojrzysz na ten turniej, US Open i kilku graczy, którzy byli znani jako gracze na kortach ziemnych, powiedzmy Rafa i Thiem, obaj wygrali tutaj, a Rafa wygrał cztery razy” – powiedział Ruud. .

„Kiedy patrzysz na ścianę mistrzów w szatni, widzisz, że jest wielu różnych graczy, którzy wygrali ten turniej. To jest Wielki Szlem przez ostatnie 18 lub 19 lat, który miał więcej zwycięzców niż reszta, bo nie jestem pewien dlaczego, ale myślę, że jest coś wyjątkowego w tym miejscu. W tym roku jestem prawie pewien, że w tym roku pojawi się nowy zwycięzca po raz pierwszy.

„Pokazuje, że można to zrobić tutaj, w Nowym Jorku. Wydaje mi się, że to miasto marzeń i myślę, że to pomaga mi w grze i motywacji”.

Ruud jest trenowany przez swojego ojca Christiana Ruuda, który osiągnął aż 39 miejsce na świecie. Christian zgodził się, że jego syn nie jest tylko śmieciarzem.

„Myślę, że w Norwegii dużo grasz latem na glinie, a jego styl gry może lepiej pasuje do gliny”, powiedział. „Więc na początku było to bardziej jak próba awansu w rankingu, a potem chcesz grać z pretendentami na glinie, a on grał za dużo na glinie, ponieważ chciał osiągnąć ten cel i znaleźć się w pierwszej setce i graj w większe turnieje.

„Więc nigdy nie było tak, że nie mógł grać na twardym korcie, ponieważ gramy na twardym korcie w zimie. Im więcej grasz na twardym korcie, tym bardziej zyskujesz pewność siebie. Zwłaszcza grając w dużych turniejach przeciwko dobrym graczom, musisz trochę zbudować pewność siebie. Więc myślę, że chodzi tylko o pewność siebie.

„Chociaż jego styl gry pasuje nieco lepiej do gliny, poprawiła się obsługa, a forhend działa również dobrze na twardych kortach… Potrafi grać świetne mecze na twardym korcie”.

Z jeszcze jednym zwycięstwem na twardym korcie zostanie mistrzem US Open.