Kontuzja Marco Reusa przyćmiewa zwycięstwo Borussii Dortmund nad Schalke

Borussia Dortmund wygrała Revierderby z rywalami Schalke, ale straciła kapitana Marco Reusa. Youssoufa Moukoko strzelił jedynego gola w meczu (79 minut) przed 81,100 XNUMX gośćmi na wyprzedanym SIGNAL IDUNA Park.

Wynik katapultował Dortmund na pierwsze miejsce – przynajmniej do czasu, gdy Union Berlin i Freiburg zagrają później w niedzielę. Jednak radość ze zwycięstwa mocno przyćmiła kontuzja kapitana Reusa. 32-letni ofensywny pomocnik skręcił kostkę w 28. minucie i musiał zostać zniesiony z boiska cztery minuty później.

To tragedia. Reus był w większości wolny od kontuzji w ciągu ostatnich dwóch sezonów, ale ma za sobą historię pukania tuż przed ważnym turniejem. Przed Mistrzostwami Świata w Katarze już za dwa miesiące istnieje obawa, że ​​kapitan Dortmundu może ponownie przegapić ważny turniej.

„Nie ma nic pozytywnego do odebrania” – powiedział atakujący pomocnik reprezentacji USA Giovanni Reyna, zapytany o kontuzję Reusa. „On jest oczywiście dla nas bardzo ważnym graczem. Nie znam surowości, ale na chwilę wyjdzie. Ale mamy wielu atakujących graczy, którzy, miejmy nadzieję, mogą wypełnić pustkę.

Amerykański pomocnik wszedł do Reusa i miał dużą szansę w 81. minucie na podwojenie przewagi Dortmundu. Pomimo wszystkich negatywów kontuzji Reusa, powrót Reyny do pełnej sprawności jest pozytywną wiadomością dla Czarnych i Żółtych, ponieważ Amerykanin odegra znaczącą rolę w wypełnieniu pustki powstałej po kontuzji.

Powrót Reyny do pełnej sprawności nie był jednak jedynym pozytywem z meczu. Trener Edin Terzic wydawał się wyciągnąć właściwe wnioski z porażek z Man City i RB Lipsk.

Pomijając kontuzję, był to trudny mecz dla Dortmundu z dobrze zorganizowaną obroną Schalke. „Walczyliśmy o stworzenie wielu okazji do zdobycia bramki w pierwszej połowie, mimo że byliśmy w stanie przebić się do ostatniej trzeciej” – powiedział główny trener Edin Terzic. „Wiedzieliśmy, że będzie to emocjonująca gra i stanęliśmy twarzą w twarz z tym wyzwaniem. Chodziło o trzy punkty i są to najsłodsze trzy punkty, jakie mogliśmy zdobyć w tym sezonie.

Wynik przeciwko City, szczególnie boli. Wydawało się, że Terzic podjął złe decyzje w ostatnim odcinku gry pod względem zmian, tracąc prowadzenie 1:0. W sobotę było odwrotnie, gdy Terzic przyniósł zwycięstwo w postaci Moukoko i Karima Adeyemiego. „Adeyemi i ja weszliśmy i byliśmy w stanie przynieść nam świeży wiatr” – powiedział Moukoko po meczu.

„Bardzo mi ulżyło”, powiedział Moukoko, zapytany o jego główkę, która zakończyła się wygraną meczu dla Dortmundu. „Trenowałem z Terzic w tej właśnie sytuacji i cieszę się, że się udało w tej sytuacji”.

Pomijając zwycięstwo w derbach, gol Moukoko jest ogromnym pozytywem dla Dortmundu. 17-latek jest uważany za największy talent klubu i teraz strzelał gola co 78 minut dla Dortmundu w tym sezonie – statystyka, która wygląda znacznie lepiej, gdy pominie się fakt, że Moukoko strzeliła tylko dwa gole w sześciu meczach.

Rozwój Moukoko w rzeczywistości stał się ważną debatą w klubie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nastolatek był niezadowolony z czasu gry i przyjazdu Anthony'ego Modeste'a, którego klub podpisał, aby zastąpić Sébastiena Hallera; francuski napastnik obecnie dochodzi do siebie po raku jąder.

Dlatego nie był zbiegiem okoliczności, że Moukoko zwrócił uwagę na swoje postępy w prowadzeniu piłki. Powodem, dla którego Dortmund podpisał kontrakt najpierw z Hallerem, a potem z Modeste, była ich umiejętność latania. „Codziennie trenuję grę na główkach” – powiedziała Moukoko. „Terzic zawsze znajduje sposób, aby mnie zintegrować, niezależnie od tego, czy schodzę z ławki, czy zaczynam”.

17-latek, podobnie jak Reyna, również zostanie poproszony o przyjęcie większej roli, jeśli Reus nie będzie dłużej. Moukoko z pewnością może grać na obu skrzydłach, ale także za Modeste lub tworzyć dwukierunkowy atak z Adeyemi.

Dlatego występ Moukoko był pozytywny. Ale było więcej. Media zostały poproszone, aby nie pytały o stan kontraktu napastnika, ale sam Moukoko powiedział, że w najbliższym czasie nigdzie się nie wybiera. „Nie chcę się wywierać na siebie; Mam czas, a mój czas [tu] jeszcze się nie skończył”.

Pomimo kontuzji Reusa, pozytywy wydają się obecnie przeważać nad negatywami w Dortmundzie. Czarni i żółci mają trzy punkty przewagi nad rywalami Bayernem, a młode talenty, takie jak Reyna i Moukoko, wydają się nabierać tempa, dając nadzieję, że klub zrekompensuje nieobecność Reusa.

Manuel Veth jest gospodarzem Podcast Bundesliga Gegenpressing oraz Area Manager USA w Rynek transferowy. Został również opublikowany w Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA i kilku innych. Śledź go na Twitterze: @Manuelaveth.