Josh Green osiąga wysokie wyniki w karierze, wykazując dalsze postępy w Mavericks

Nie wszystko było różowe, ale Josh Green zaczyna zwracać na siebie uwagę i wywierać wpływ. Po spędzeniu dwóch sezonów w NBA, ugrzęźnięty na ławce rezerwowych i próbujący się odnaleźć, w końcu ma szansę się wykazać.

Zamiast wyglądać na zagubionego na parkiecie, trzecioklasista zaczyna tworzyć produktywne przebłyski, które uzasadniają jego wybór z numerem 18 w drafcie NBA 2020 i Dallas wybierając opcję czwartego roku. Chociaż wciąż jest trochę zardzewiały na krawędziach, wygląda na to, że ewoluuje jako gracz z rozwijającymi się umiejętnościami i pewnością siebie.

W ostatnim meczu Dallas, przegranym 98-97 z Denver Nuggets, który miał braki kadrowe, Green rozegrał jeden z najlepszych meczów w swojej karierze. Zdobył 23 punkty w swojej karierze, wykonując osiem z dziewięciu rzutów z gry. To przyćmiło jego poprzedni rekord 18 punktów, ustanowiony w zeszłym sezonie.

„Myślę, że po prostu pozostaję konsekwentny, wykonując otwarte strzały” – powiedział Green o tym, jak czuł się strzelając piłkę. „Nie strzelałem najlepiej w ostatnich czterech meczach, ale strzelałem po jednym powtórzeniu w każdym meczu. [To] jedna z tych rzeczy, w których tak, są chybione, ale byłem zadowolony z tego, jak wyglądali. Więc dla mnie to jak wyjście i po prostu kontynuowanie ich fotografowania”.

Green ma rację co do jego niedawnego załamania strzeleckiego. Przed swoim wybuchem strzelców w niedzielę wieczorem, w ciągu ostatnich pięciu meczów trafiał zaledwie 33.3% ogółem i 12.5% po rzutach za 3 punkty. Jednak w tym sezonie notuje średnio 6.7 punktu przy 63.6% ogólnej skuteczności i 53.1% z głębokiej.

To, czy uda mu się utrzymać wysoką liczbę strzałów, z okazjonalną czkawką, zależy od okazji, jakie dostaje i pewności, jaką ma, by strzelać piłkę. Nawet jeśli piłka nie wpada do bramki, znajduje inne sposoby, by pozytywnie wpłynąć na grę.

Jedną z najbardziej widocznych umiejętności, które Green wnosi na parkiet, jest jego szybkość i atletyzm. Właściwie zarządzany, może być plusem w ofensywie i destrukcyjną obecnością w obronie. Jak dotąd w tym sezonie znalazł zdrową równowagę obu.

Ze wszystkich pięcioosobowych składów Mavericks, które grały razem co najmniej 19 minut, Green pojawia się w trzech. Oceny netto tych składów wynoszą plus-7.5, plus-33.2 i plus-47.1 według NBA.com. Kiedy jest na parkiecie z Luką Doncic, Mavericks mają plus-23.1. Dallas ma rating netto plus-18.9, gdy Green jest sparowany z Christianem Woodem.

Pomimo swoich postępów Green wciąż wykorzystuje swoje szanse. W większości meczów w tym sezonie rozegrał 19 lub mniej minut. Tylko pięć razy grał dłużej niż 20 minut, wliczając w to niedzielę, kiedy grał 30 minut.

Green powinien zobaczyć wydłużenie swojego czasu gry, jeśli będzie w stanie utrzymać swoje postępy i dalej rozwijać się jako gracz NBA. Biorąc pod uwagę pracę, jaką włożył, aby dojść do tego punktu; zachęcające jest widzieć młodego gracza, który staje się solidnym współpracownikiem Mavericks.