Główni trenerzy powinni przygotować się na dłuższe kontuzje w Pucharze Świata

Kiedy tablica czwartego sędziego pojawiła się po 90 minutach pierwszego meczu Anglii z Iranem na Mistrzostwach Świata, wielu fanów było zaskoczonych, widząc na niej numer XNUMX.

Druga połowa była względnie wolna od przestojów, ale to nie powstrzymało 14 minut doliczonego czasu gry.

Duża ilość dodatkowego czasu w pierwszej połowie wygranej Anglii 6: 2 była bardziej oczekiwana po kontuzji głowy bramkarza Iranu Alirezy Beiranvanda. Jednak zamiast sześciu czy siedmiu minut, było 15 minut przerwy w pierwszej połowie.

W sumie Anglia przeciwko Iranowi doczekała się 29 minut dodatkowego czasu z powodu późnych bramek w obu połowach.

Do tej pory był to trend na tych Mistrzostwach Świata, gdzie Holandia i Senegal grały jedenaście minut do przerwy w drugiej połowie, a Stany Zjednoczone grały podobną ilość w drugiej połowie meczu z Walią.

Średnio w pierwszych czterech meczach mistrzostw świata w Katarze 2022 przewidziano 17.5 minuty przerwy w każdym meczu.

To trend, który prawdopodobnie się utrzyma. Szef sędziów FIFA, Pierluigi Collina, powiedział wcześniej, że FIFA będzie starała się dokładniej monitorować przerwy w grze.

Skrupulatne zatrzymywanie zegara meczowego będzie miało pewne pozytywy. Powinno to zmniejszyć ilość marnowania czasu, które niektóre drużyny robią, gdy utrzymują remis lub niewielką przewagę.

Drużyny często marnują czas w trakcie gry, a potem widzą, jak na tablicy czwartego sędziego pojawiają się trzy lub cztery minuty. Jednak z każdą przerwą dodaną do gry, zespoły mają mniejsze szanse na uzyskanie przewagi poprzez marnowanie czasu.

Z drugiej strony, jeśli ten trend dużych ilości przestojów będzie się utrzymywał, mecze piłki nożnej będą dłuższe niż wcześniej.

Jeśli zwykły mecz miał około jednej lub dwóch minut doliczonego czasu gry w pierwszej połowie i trzy lub cztery minuty w drugiej połowie, to dodatkowy czas przerwy przyznany do tej pory na mistrzostwach świata mógłby wynieść mniej więcej pół minuty. mecz do końca 16/XNUMX finału.

Ta dodatkowa piłka nożna może bardziej zmęczyć graczy i prowadzić do większej liczby błędów w późnych meczach, gdy zmęczenie zaczyna wpływać na poziom koncentracji.

Trenerzy główni będą potrzebować planu, aby sobie z tym poradzić.

Po pierwsze, mogliby spróbować zapobiegać występowaniu zmęczenia, stosując wszystkie pięć zmian podczas meczów.

Do tej pory tylko Anglia, Iran i USA wykorzystały wszystkie pięć zmian (Iran wykorzystał sześć ze względu na zasadę wstrząśnienia mózgu), a trener reprezentacji Anglii Gareth Southgate zdołał dokonać wszystkich zmian w 76. minucie, dając swoim atakującym odpocząć. przed meczem z USA.

Jeśli wyniki pójdą po ich myśli, możliwość rotacji składu na ostatnią rundę meczów grupowych może dać niektórym głównym trenerom przewagę w dalszej części turnieju.

Drużyny z dużą liczbą składów również mogą skorzystać, ponieważ dodatkowy czas przerwy oznacza, że ​​rezerwowi lub rezerwowi spędzą więcej czasu na boisku, niż mogliby to zrobić w innym przypadku, więc jakość tych graczy ma większy wpływ na mecze.

Utrzymanie wąskiej przewagi może być trudniejsze, ponieważ wystarczy jeden brak koncentracji, aby stracić bramkę.

Mehdi Taremi w 102. minucie rzucił karę dla Iranu przeciwko Anglii ostatni gol strzelony na mundialu poza dogrywką lub rzutami karnymi. Ten gol przypomni Garethowi Southgate o niebezpieczeństwach związanych z wyłączeniem się na chwilę, ale ponieważ zawodnicy częściej odczuwają skutki zmęczenia, trenerzy będą musieli przyjrzeć się, jak mogą utrzymać koncentrację swoich drużyn pod koniec meczu.

Ten dodatkowy czas przerwy może zachęcić niektóre drużyny do zdobycia drugiego gola, aby zabić mecze, zamiast próbować utrzymać jednobramkową przewagę przez dziesięć minut dłużej niż są do tego przyzwyczajeni. Podobnie niektóre taktyki, takie jak ciągłe naciskanie na przeciwnika, mogą szybko zmęczyć graczy, a główni trenerzy mogą być zmuszeni do ponownego przemyślenia, w jaki sposób stosują taką taktykę.

Wydaje się, że na każdym mundialu pojawiają się jakieś dziwactwa lub zmiany zasad, z których główni trenerzy muszą się liczyć. Na Mistrzostwach Rosji 2018 korzystanie z asystentów sędziów wideo oznaczało, że zespołom nie uchodziło już tak łatwo z „miękkich” fauli w polu karnym. Wydaje się, że na Katar 2022 wyjątkowym wyzwaniem, jakie przepisy FIFA rzuciły głównym trenerom, była zmiana pomiaru czasu.

Trenerzy, którzy potrafią najlepiej przystosować się i przygotować swoich zawodników do długich przestojów, mogą zapewnić sobie niewielką przewagę nad przeciwnikami.