Francja pokonuje Anglię i awansuje do półfinału mistrzostw świata

Topline

Francja pokonała Anglię 2: 1 w ćwierćfinale mistrzostw świata w sobotę, po golu Francji w 78. minucie, zaledwie kilka minut po tym, jak Anglia zremisowała w rzucie karnym, wysyłając Francję do półfinału, w którym zmierzy się z Marokiem.

Kluczowe fakty

Francuski pomocnik i gwiazda Realu Madryt, Aurelien Tchouameni, strzelił gola w 17. minucie z głębokiego podania Antoine'a Griezmanna, dając Francji wczesne prowadzenie.

W obliczu ataku Anglików, francuski bramkarz Hugo Lloris wykonał dwie kluczowe akcje obronne w odstępie kilku minut, obronił rzut wolny od Anglika Luke'a Shawa, a wkrótce potem szybki strzał angielskiego napastnika Harry'ego Kane'a.

Kane wykorzystał rzut karny przeciwko Llorisowi – długoletniemu koledze z drużyny Premier League Tottenham Hotspur – remisując po ośmiu minutach drugiej połowy.

Gol Kane'a był jego 53. golem dla reprezentacji Anglii w rozgrywkach międzynarodowych - w tym w mistrzostwach świata, pucharze Europy i Lidze Narodów - co dało Wayne'owi Rooneyowi tytuł najlepszego strzelca wszechczasów Anglii.

Anglia utrzymywała przewagę przez większą część drugiej połowy, a Francja w dużym stopniu polegała na Llorisie, aby odeprzeć silną angielską ofensywę.

Jednak w 78. minucie weteran francuskiego napastnika Oliver Giroud, który przeszedł do historii, wygrywając z Polską w 16/XNUMX finału, został bramkarzem reprezentacji liderem wszechczasów strzelec - dodał kolejną bramkę, gdy Francja odzyskała prowadzenie.

Z dwiema szansami na zdobycie bramki dla Anglii w późnej fazie meczu, Kane spudłował z rzutu karnego wysoko nad poprzeczką, podczas gdy Marcus Rashford w rzucie karnym w 100. minucie nie trafił wysoko.

Styczna

W emocjonującym meczu w sobotę Maroko zdenerwowało Portugalię 1:0, stając się pierwszą drużyną reprezentującą naród arabski lub kraj afrykański, która awansowała do półfinału turnieju. Wcześniej w tym tygodniu Maroko oszołomiło Hiszpanię w rzutach karnych w meczu ćwierćfinałowym. Jedynymi afrykańskimi drużynami, które kiedykolwiek awansowały do ​​ćwierćfinału, były Ghana w 2010 r., Senegal w 2002 r. i Kamerun w 1990 r. Gospodarz Katar przeszedł do historii wcześniej w turnieju jako pierwszy kraj gospodarz, który kiedykolwiek został wyłączony pierwszy z mundialu.

Kluczowe tło

Francja zdobyła swój drugi tytuł mistrza świata w ostatniej edycji turnieju w 2018 roku, pokonując Chorwację 4:2 za wschodzącym fenomenem Kylianem Mbappe — najlepszym strzelcem bramki w turnieju i 35. najlepiej opłacanym sportowcem na świecie, według Forbes. Anglia, która gra oddzielnie od Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, wygrała tylko raz, w 1966 roku. Francja i Anglia spotkały się wcześniej dwukrotnie na Mistrzostwach Świata w 1966 i 1982 roku, a Anglia wygrała oba mecze.

Na co uważać

Francja gra z Marokiem w środę o 2:2 w półfinale. Argentyna i Chorwacja – które wygrały mecz ćwierćfinałowy w rzutach karnych nad Brazylią, faworytem do wygrania turnieju – mają zmierzyć się we wtorek o godzinie XNUMX:XNUMX. Ten mecz może być ostatnim występem na mundialu dla dwóch legend piłki nożnej: kapitana Chorwacji Luki Modricia, który gra jako pomocnik Realu Madryt, oraz Argentyńczyka Lionela Messiego, supergwiazdy napastnika (i światowej najlepiej opłacanym sportowcem) dla Paris Saint-Germain. Chociaż obaj grali wcześniej w meczu finałowym Mistrzostw Świata (Messi w 2014 i Modrić w 2018), żaden z nich nie wygrał największej imprezy sportowej na świecie.

Zaskakujący fakt

W ćwierkać przed meczem prezydent Francji Emmanuel Macron zapytał premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka, czy w przypadku wygranej z Sunakiem wesprze Les Blues (pseudonim reprezentacji Francji) odpowiadanie: „Mam nadzieję, że nie będę musiał, ale masz umowę. Nie mogę się doczekać, aż staniesz za Trzema Lwami w następnej rundzie. Po serii pozornie nieodebranych telefonów przeciwko angielskiej drużynie w pierwszej połowie, brytyjski komik Ricky Gervais podsumowałem, „Czy wszyscy urzędnicy są Francuzami?”

Inne dokumenty

Słabsi w Pucharze Świata: Maroko pokonuje Portugalię i zostaje pierwszym krajem afrykańskim lub arabskim, który awansował do półfinału (Forbes)

Westchnienie ulgi: Argentyna przeżywa oszałamiający powrót Holandii i awansuje do półfinału mistrzostw świata (Forbes)

Co obejrzeć w odcinku Finał Mistrzostw Świata: Ostatni bastion Messiego, Neymar vs. Pelé, marokański bieg przez wieki i nie tylko (Forbes)

Szokujące mistrzostwa świata: Chorwacja nokautuje ulubioną Brazylię, a Neymar wyrównał rekord bramkowy Pelé (Forbes)