Erik Ten Hag udowadnia, że ​​jest zwycięzcą w Manchesterze United

Gdy piłkarze Manchesteru United pojawili się na balkonie stadionu Wembley, aby odebrać Puchar Carabao po zwycięstwie 2:0 w finale nad Newcastle w niedzielę, każdy z nich został powitany przez rozradowanych kibiców.

Ale najgłośniejsze wiwaty były zarezerwowane dla menedżera klubu, Erika ten Haga, który stanął obok nich.

Kibice United uznali fundamentalną prawdę, że było to zwycięstwo Holendra, możliwe dzięki znaczącym zmianom, jakich dokonał w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy oraz odporności i charakterowi, jakie zaszczepił w swoim składzie.

Triumf United nie był szczególnie atrakcyjny, ale piłkarze znaleźli sposób na zwycięstwo i zapewnienie sobie pierwszego od sześciu lat trofeum klubu. Sam Ten Hag podsumował to doskonale, mówiąc: „To nie był najlepszy futbol, ​​ale był skuteczny”.

Finał nie jest miejscem, w którym gra się najlepiej, jest tylko miejscem, w którym można wygrać, co udowodniło, że w Ten Hag United mają teraz prawdziwego zwycięzcę jako swojego menedżera.

Jest prawdopodobnie za wcześnie na wielkie deklaracje, ale Ten Hag wydaje się być menedżerem, którego United szukało od czasu przejścia na emeryturę Sir Alexa Fergusona dziesięć lat temu.

W zeszłym tygodniu zjedli razem kolację w restauracji w Cheshire, aw niedzielę uściskali się w trzewiach Wembley po zwycięstwie United, zanim później pozowali do zdjęcia z pucharem Carabao Cup.

Ten Hag ma wiele takich samych cech, jak jego legendarny poprzednik: nacisk na dyscyplinę, nacisk na charakter i odporność, pozornie nienasycone pragnienie wygranej oraz umiejętność zarządzania i kontrolowania gier.

Tak właśnie stało się na Wembley, gdzie Newcastle może czuć się dotknięte ich jeszcze dłuższym oczekiwaniem na trofeum.

Bo chociaż drużyna Eddiego Howe'a utrzymywała się w grze, mając 61% posiadania piłki i więcej strzałów niż United, jedyną statystyką, która naprawdę się liczyła, było to, że ich przeciwnicy strzelili dwa gole, podczas gdy oni nie strzelili gola.

Newcastle zaczęło jako silniejsza drużyna i wyglądało na to, że skorzystała z tygodniowej przerwy przed finałem, podczas gdy United, które grało z Barceloną zaledwie trzy dni wcześniej, potrzebowało więcej czasu na wejście do gry.

Już po ośmiu minutach Diogo Dalot otrzymał kartkę za faul na Allanie Saint-Maximinie, aw 32. minucie prawy obrońca Portugalii został pokonany w polu karnym przez francuskiego skrzydłowego, którego strzał z wąskiego kąta obronił David De Gea .

Ale minutę później United w końcu przejęło kontrolę, gdy Casemiro skierował piłkę po świetnie wykonanym rzucie wolnym Luke'a Shawa, a sześć minut później Marcus Rashford podwoił prowadzenie, gdy jego strzał odbił się od Svena Botmana, by uniknąć Lorisa Kariusa.

Wydawało się hojne, prawie niesprawiedliwe, że United mogli wrócić do swojej szatni w przerwie z dwubramkowym prowadzeniem, ale ożyli, kiedy to miało znaczenie.

Odtąd wszystko sprowadzało się do sprytnego zarządzania meczem przez Ten Haga i zmian, których dokonał, aby zabezpieczyć prowadzenie United.

W przerwie menedżer United zdjął Dalota, uznając, że będąc już ukaranym żółtą kartką, stanowi zbyt duże ryzyko. Aaron Wan-Bissaka, który miał pecha, że ​​nie wystartował w finale, zajął jego miejsce i był prawdopodobnie najlepszym zawodnikiem United w drugiej połowie, nie dając się wyprzedzić.

Wprowadzenie Marcela Sabitzera i Scotta McTominaya z ławki rezerwowych w 69 minucie mogło wyglądać na obronę, ale w rzeczywistości dało United lepszą ochronę.

United byli teraz zadowoleni, że mogą usiąść i pozwolić Newcastle przyjść do nich, ale ich przeciwnicy mieli trudności z przetestowaniem De Gei, a ich najlepszy wysiłek przyszedł dopiero w 88.th minucie, kiedy strzał rezerwowego Jacoba Murphy'ego minął słupek.

Bardziej prawdopodobne było, że drużyna Ten Hag ponownie zdobędzie bramkę i powinna była podwyższyć prowadzenie, kiedy dwukrotnie oderwała się w drugiej połowie, ale Karius obronił przed Rashfordem i Bruno Fernandesem.

Zwycięstwo miało na sobie piętno Ten Hag: partnerstwo Lisandro Martineza i Raphaela Varane'a, podpisanie kontraktu z Casemiro, spektakularne odrodzenie Marcusa Rashforda i Wana-Bissaki oraz imponujące styczniowe wypożyczenia Sabitzera i Wouta Weghorsta.

W ostatnich latach doszło do frustracji, że United rekrutowało niewłaściwe postacie, które nie zrobiły nic dla atmosfery w szatni, ale ich sukces w znalezieniu odpowiednich postaci można było zobaczyć w świętowaniu zespołu.

Varane i Casemiro wygrali łącznie dziewięć Lig Mistrzów; Varane i Martinez wygrali Puchar Świata, ale wszyscy świętowali zdobycie Pucharu Carabao z taką samą pasją i entuzjazmem.

Ten Hag stworzył drużynę zwycięzców na swój własny obraz. Po pomeczowej konferencji prasowej Holender zapomniał zabrać ze sobą trofeum. „Mogę go zostawić, bo dostaniemy jeszcze jeden” – żartował.

Już Ten Hag zaczął myśleć o większej wygranej, a jego zespół ma jeszcze trzy inne trofea do zaoferowania w tym sezonie.