Anglia Kobiety przechodzą do historii, gdy bramka Kelly w dogrywce przypieczętowała chwałę Euro

Gol Chloe Kelly w dogrywce sprawił, że Anglia pokonała Niemcy 2:1 i wygrała Euro 2022 w sensacyjnym stylu na zatłoczonym stadionie Wembley.

Przed rekordowym tłumem 87,192 osób, zwycięzca Kelly'ego w 110. minucie zapewnił Anglii pierwszy duży międzynarodowy sukces w kraju od czasu, gdy drużyna mężczyzn wygrała Puchar Świata w 1966 roku.

„To najdumniejszy dzień w moim życiu” – powiedziała kapitan Leah Williamson po podniesieniu trofeum. „Dziedzictwo po tym turnieju to zmiana w społeczeństwie. Zebraliśmy wszystkich razem i mamy ludzi na meczach. Chcemy, aby ludzie przychodzili na mecze WSL, ale dziedzictwo tego zespołu to zwycięzcy, a to początek podróży.

W finale od wieków Ella Toone pokonał Lwice znakomitym lobem tuż po godzinie gry, po bezbramkowej, ale zabawnej pierwszej połowie.

Znakomite podanie Keiry Walsh ustawiło jej koleżankę z drużyny, kręcąc piłkę wokół niemieckiej obrony i prosto na ścieżkę Toone'a. Zauważyła bramkarza Merle Frohmsa, który znalazł się poza jej linią mety, i rzuciła się na lob, uderzając piłkę podkręcając się obok niemieckiego korka, by wprawić Wembleya w zachwyt.

Jednak ośmiokrotne mistrzynie Niemiec – które straciły swoją najlepszą strzelczynię Alexandrę Popp z powodu kontuzji na kilka minut przed pierwszym meczem – miały nie spaść na długo, gdy Lina Magull wyrównała w 79. minucie. Sydney Lohmann znalazł w polu karnym Tabeę Wassmuth, a jego dośrodkowanie oddał pomocnik.

Pierwszy okres dogrywki był ostrożny i żadna ze stron nie chciała popełnić błędu, ale Anglia dokonała przełomu z 10 minutami gry. Niemcy nie byli w stanie pokonać zakrętu, a własny strzał Kelly wrócił do jej stóp w polu karnym sześciu jardów. Była tam ponownie, aby ominąć Frohmsa i wygrać dla Anglii swoje pierwsze duże trofeum.

To był ostrożny start przed rekordzistą publicznością na Wembley, ale Anglia zaczęła jaśniej. Po czterech minutach dośrodkowania Fran Kirby trafiła do Ellen White, ale jej głową trafiła prosto w Frohmsa.

Niemcy swoją największą szansę na połowę mieli w 25. minucie. Georgia Stanway nieumyślnie kiwnęła głową na niemieckim rogu, a Lwice próbowały się oddalić, zanim Mary Earps rzuciła się na wolną piłkę.

Anglia mogła objąć prowadzenie tuż przed przerwą. Beth Mead wybrała White w środku, ale napastnik pochylał się, gdy uderzała, posyłając piłkę w górę nad poprzeczką.

Niemcy powinny objąć prowadzenie pięć minut po przerwie. Magull wbił piłkę tuż za słupek po tym, jak znalazła sobie odrobinę miejsca, zanim Toone wystrzelił Anglię do przodu tuż po godzinie.

Podopieczni Martiny Voss-Tecklenburg niedługo potem powinni wyrównać. Magull ponownie ze strzałem, aby przetestować Anglię, ale jej wysiłek w curlingu mógł znaleźć tylko post. Earps była wtedy tam, aby zgarnąć odbicie, ale nie mogła powstrzymać Magull przed wyrównaniem na 11 minut przed grą.

To była klasyczna dogrywka — żadna ze stron nie chciała niczego rozdawać. Zapowiadała się bolesna seria rzutów karnych przeciwko Niemcom.

Ale wtedy Kelly – mający zaledwie 24 lata – wrócił do domu zwycięzcy, aby wysłać Wembley do przesterowania, a Anglia oglądała grę, aby zapisać swoje nazwiska w historii.

Wiegman: To była bijatyka, ale kogo to obchodzi?

Menedżerka ds. kobiet w Anglii, Sarina Wiegman, powiedziała BBC:

„Wygraliśmy puchar. To po prostu niewiarygodne. Nawet nie pamiętam, o co mnie pytałeś! Nie wiem co się dzieje!

Co sprawia, że ​​ten zespół jest tak odporny: „Masz pół godziny? Jeśli naprawdę chcesz stawać się lepszy każdego dnia, to właśnie musisz zrobić.

„Gracze chcieli zrobić to razem i uzgodniliśmy kilka rzeczy dotyczących zachowania, i to nie były tylko słowa.

„Przeżyliśmy to i to jest rezultat. Z Niemcami było tak ciasno i była to trochę bijatyka, ale kogo to obchodzi? Jesteśmy mistrzami Europy.

„Powiedziałem graczom, że potrzebujemy jeszcze pięciu minut, ponieważ przełamaliśmy już dwie bariery przeciwko Hiszpanii i musimy zrobić to ponownie przez 15 minut.

„Nie mam żadnych sekretów. Potrzebuję tylko trochę czasu, żeby dowiedzieć się, co się dzieje. Trofeum jest dość ciężkie — wiedziałbym!

Mead wygrywa Złoty But i Gracz Turnieju

Chociaż Mead nie zdobyła punktów w finale Wembley, dodała do swojego gabinetu dwa osobiste wyróżnienia, zdobywając Złoty But i Gracz Turnieju.

Skrzydłowy zrównał się z Alexandrą Popp sześcioma golami w drodze do finału, ale kapitan reprezentacji Niemiec doznał kontuzji podczas rozgrzewki, widząc, jak Mead zdobył uznanie, zaliczył pięć asyst podczas turnieju. Popp nie miał nic ze swojej strony.

Alessia Russo również zajęła trzecie miejsce z czterema golami – w tym oszałamiającym backheelem przeciwko Szwecji, o którym będzie się mówiło przez wiele lat.

Mead została również ukoronowana na Zawodniczkę Turnieju przez wybrany panel UEFA, co oznacza oszałamiający zwrot po jej pominięciu w składzie Team GB Olympic zaledwie rok temu.

„Nie mogę w to uwierzyć, czasami piłka nożna cię poniża, ale odbijanie się jest najlepszym sposobem i to właśnie zrobiliśmy” – powiedziała.

„Zaniemówiłem, nie mogę tego wszystkiego ogarnąć, wciąż jestem w szoku. Nie mogę uwierzyć, że go wygraliśmy, po prostu nie mogę, to szaleństwo. Jestem bardzo dumny z tego zespołu. Kocham ten zespół i kocham ten kraj.”

Niemka Lena Oberdorf również zabrała do domu trofeum Młodego Zawodnika Turnieju, mając na koncie przełomowe mistrzostwa Europy 2022 w wieku zaledwie 20 lat.

Reakcja na zwycięstwo Lwiczek

Królowa: „Moje najgorętsze gratulacje i gratulacje należą się Wam wszystkim za wygranie Mistrzostw Europy Kobiet w Piłce Nożnej. To znaczące osiągnięcie dla całego zespołu, w tym dla Twojego personelu pomocniczego. Mistrzostwa i Twój występ w nich słusznie zdobyły uznanie. Jednak twój sukces wykracza daleko poza trofeum, które tak zasłużenie zdobyłeś. Wszyscy daliście przykład, który będzie inspiracją dla dzisiejszych dziewcząt i kobiet oraz dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że będziesz tak samo dumny z wpływu, jaki wywarłeś na swój sport, jak z dzisiejszego wyniku”.

Voss-Tecklenburg: Anglia to zasłużeni mistrzowie

Trener reprezentacji Niemiec Martina Voss-Tecklenburg:

„Rozróżnijmy piłkę nożną od uczuć. Zacznijmy od futbolu, posiadanie piłki w pierwszej połowie było bardziej po stronie angielskiej. Wywierają na nas presję. Dostali kilka rzutów wolnych, czasami brakowało nam odwagi.

„Udało nam się przeprowadzić kilka ataków, co było dobre. Myślę o sytuacji na 0:0, w polu karnym była klarowna sytuacja, która była czystą piłką ręczną. VAR spojrzał na to, ale nie dał tego. Dlaczego sędzia na to nie spojrzał? To trochę bolało.

„Chcieliśmy grać odważnie, aby zdobyć pierwszego gola i grać z wysokim naciskiem. Kiedy rzeczywiście mieliśmy więcej piłki, straciliśmy bramkę. W dogrywce 2-1 było trochę pechowe. Może kara powinna o tym zadecydować.

„Anglia są zasłużonymi mistrzami. W ten sposób ciężko wygrywają i patrzą na wsparcie, jakie otrzymali. Jeśli strzelisz dwa gole przeciwko Niemcom, jesteś zasłużonym mistrzem. Gratulacje dla nich.

„Mnóstwo energii i dumy w moim zespole. Było niesamowicie głośno. Pomoże nam to w przyszłości. Daliśmy z siebie wszystko na boisku, nie wszystko działało, ale dawaliśmy pot, walkę i energię. To bardzo smutne, nie możesz znaleźć odpowiednich słów, by powiedzieć zespołowi. Po prostu muszę to przetworzyć. Przyjechaliśmy, aby wygrać mecz, ale nam się to nie udało. Może jutro będę miała inne odczucia.

„Zdobywcy drugiego miejsca brzmi całkiem nieźle, ale trochę boli. Tylko jedna drużyna mogła dzisiaj wygrać, możemy potrzebować trochę więcej czasu, aby to przetrawić.