DFL Supercup oferuje ważne lekcje dla Bayernu Monachium i RB Lipsk

Bayern Monachium i RB Lipsk rozpoczęli sezon Bundesligi 2022/23 w spektakularny sposób. Rekordmeister i aktualni zwycięzcy DFB Pokal zmierzyli się w sobotę w DFL Supercup przed 47,000 3 kibiców na Red Bull Arena w Lipsku. Po przewadze Bayernu 0:45 w pierwszych 3 minutach, Lipsk zaatakował i spóźnił się, a spotkanie zakończyło się wynikiem 5:XNUMX na korzyść Rekordmeistera.

Jamal Musiala (14'), Sadio Mané (31'), Benjamin Pavard (45') dał Bayernowi przekonującą przewagę. Następnie Marcel Halstenberg (59') wrzucił Lipsk na planszę, zanim Serge Gnabry (66') pozornie zakończył grę. Ale Christopher Nkunku (77') i Dani Olmo (89') zbliżyli się do siebie, zanim Leroy Sané (98') w końcu położył kres grze.

„Nie jesteśmy usatysfakcjonowani”, powiedział Dani Olmo o próbie powrotu Lipska po meczu. Hiszpański skrzydłowy był wyraźnie sfrustrowany pierwszą połową Lipska i głęboką dziurą, jaką postawił klub. „Musimy się doskonalić i uczyć się z tej gry i kilku ostatnich gier”.

Olmo nawiązał do meczu z Liverpoolem, w którym Lipsk przegrał 5:0. Wynik, który w pewnym momencie w sobotę wydawał się bardzo możliwy. W szczególności Jamal Musiala z Bayernu zaliczył szturmowy mecz i był z pewnością najlepszym graczem na boisku.

„Możemy stworzyć wiele okazji i musisz upewnić się, że jesteśmy również bezwzględni w defensywie” – powiedział Musiala. Niemiecki nastolatek grał na wędrującej pozycji numer 10 po lewej stronie i miał dużo miejsca na kreatywność. „Lewa strona jest bardzo otwarta i zawsze możesz się obrócić, aby wyjść szeroko lub wejść do środka”.

Lipsk ułatwił Musiali znalezienie pokoju, przełamanie granic i wywołanie wszelkiego rodzaju niebezpiecznych chwil. Na szczęście jednak Lipsk Musiała wyszedł po 60 minutach. Bez nastolatka napastnicy z Lipska nagle mogli swobodniej atakować, ponieważ ich własna linia obrony nie była już zagrożona rozdzieleniem, co pozwoliło im być bardziej odważnymi.

„Graliśmy źle w pierwszej połowie” – powiedział po meczu bramkarz RB Lipsk Peter Gulacsi. „Daliśmy im co najmniej dwa gole po ustalonych meczach. Nie byliśmy wystarczająco czujni, a przy trzech golach przegranych w przerwie nie było łatwo wrócić. Zasłużyli na wygranie meczu, ponieważ przez pełne 90 minut; byli lepszym zespołem”.

Ostatecznie odbyło się kilka ważnych lekcji dla obu klubów zaledwie na jeden sezon przed rozpoczęciem Bundesligi na dobre. W Lipsku był to drugi raz z rzędu, kiedy stracili pięć bramek przeciwko czołowej drużynie. „To niepodobne do nas, gdy tracimy tak wiele bramek” – powiedział Gulacsi.

Lipsk pokazał deficyty w obronie iw przejściowym meczu z Bayernem. W pierwszej połowie system Domenico Tedesco wydawał się chaotyczny, a jego drużyna często łapała się podczas szybkiego przesuwania piłki do przodu. Napastnik Christopher Nkunku wydawał się przegrany, a mecz poprawił się dopiero, gdy Olmo wszedł w drugiej połowie (52').

Zmiany również odegrały rolę dla Bayernu, ale w ich przypadku negatywnie. Gra zmieniła się, gdy Musiała został starty w 60. minucie. 19-latek prowadził pomocnik i był niezwykle ważny w momentach przejściowych.

Musiała, choć nie był przygwożdżonym starterem, argumentował, że powinien być uważany za niezbędnego członka pierwszej drużyny. Innym czynnikiem była defensywa Bayernu, a obrońca Dayota Upamecano i Lucasa Hernándeza w drugiej połowie miał problemy z utrzymaniem wysokiej prasy i dominacji w pomocy Lipska.

Nagelsmann z pewnością będzie zaniepokojony tym, że jego drużyna prawie straci prowadzenie 3-0, a potem 4:1. Rekordmeister ma pracę do wykonania; pozyskanie nowego podpisu Matthijsa de Ligta do sprawności będzie miało kluczowe znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa defensywnego. Musiala i Marcel Sabitzer byli głównymi bohaterami Bayernu Monachium.

Najważniejsze jest to, że Bayern nadal czeka na pracę. Ale Nagelsmann przyjrzy się wynikowi, zdając sobie sprawę, że chociaż są problemy, jeśli chodzi o jego drużynę, konkurenci tacy jak RB Lipsk wciąż są daleko od prawdziwego wyzwania dla swojego zespołu o tytuł w tym sezonie.

Manuel Veth jest gospodarzem Podcast Bundesliga Gegenpressing oraz Area Manager USA w Rynek transferowy. Został również opublikowany w Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA i kilku innych. Śledź go na Twitterze: @Manuelaveth.