Broniący tytułu Rafael Nadal wypada z Australian Open po przegranej w drugiej rundzie z Amerykaninem Mackenzie McDonaldem

Czołowy rozstawiony i obrońca tytułu Rafael Nadal wypadł z Australian Open w środę po porażce w drugiej rundzie po tym, jak pojawił się kontuzja w środku meczu, co zakończyło jego pogoń za rekordowym 23. tytułem Wielkiego Szlema.

Kluczowe fakty

Amerykanka Mackenzie McDonald, zajmująca 65. miejsce na świecie, pokonała wyraźnie upośledzoną hiszpańską supergwiazdę w dwóch setach z wynikiem 6-4, 6-4, 7-5.

Podczas gdy dokładny charakter kontuzji Nadala pozostaje niejasny, Hiszpan wydawał się podciągać i zaczął utykać w dalszej części drugiego seta.

Po zbadaniu przez swojego trenera Nadal wziął przerwę medyczną, ale ostatecznie wrócił na boisko, aby dokończyć mecz.

Jednak kontuzja wydawała się wyraźnie utrudniać ruch Nadalowi i uniemożliwiać mu grę w jego charakterystycznym stylu fizycznym.

Kontuzja jest kontynuacją żałosnej, nękanej kontuzjami walki o drugie miejsce na świecie, która rozpoczęła się od zerwania mięśnia brzucha podczas zeszłorocznego Wimbledonu.

Przegrana Nadala w drugiej rundzie nastąpiła po ciężkim zwycięstwie 7-5, 2-6, 6-4, 6-1 nad Brytyjczykiem Jackiem Draperem w meczu pierwszej rundy, który trwał trzy i pół godziny.

Zaskakujący fakt

Środowa porażka oznacza najwcześniejsze wyjście Nadala z Majora od czasu przegranej w pierwszej rundzie Australian Open 2016 z innym Hiszpanem Fernando Verdasco.

Kluczowy cytat

Rozmawiając z prasą po swojej przegranej, Nadal powiedział: „To bardzo prosta rzecz: lubię to, co robię. Lubię grać w tenisa. Wiem, że to nie na zawsze… Lubię czuć się konkurencyjny. Lubię walczyć o rzeczy, o które walczyłem przez prawie połowę mojego życia, a nawet dłużej. Kiedy robisz rzeczy, które lubisz robić, pod koniec dnia nie jest to poświęcenie”.

Duża liczba

22. To łączna liczba tytułów Wielkiego Szlema w grze pojedynczej, które Rafael Nadal zdobył w swojej karierze, więcej niż jakikolwiek inny gracz w historii męskiego tenisa. Ostatnie dwa tytuły zdobył podczas Australian Open i French Open w 2022 roku.

Na co uważać

Novak Djokovic, główny rywal Nadala, rozpoczął Australian Open od dominującej wygranej w pierwszej rundzie z Roberto Carballésem Baeną i zagra w drugiej rundzie w czwartek. Djokovic, który zdobył rekordowe dziewięć tytułów Australian Open, nie był w stanie obronić swojej korony w zeszłym roku po dramatycznej deportacji z Australii z powodu odmowy szczepienia przeciwko Covid-19. Po odejściu Nadala Djokovic jest teraz jednym z faworytów do wygrania turnieju, co pozwoli mu wyrównać rekord Nadala wynoszący 22 tytuły Wielkiego Szlema przed French Open, który Hiszpan wygrał rekord 14 razy.

Inne dokumenty

Wyraźnie utrudniony Nadal przegrywa w 2. rundzie Australian Open (Powiązana prasa)

Panujący mistrz Australian Open Rafael Nadal przegrywa z Mackenzie McDonaldem po kontuzji biodra w połowie meczu (Tenis.com)