Carlos Alcaraz i Novak Djokovic w epickim starciu French Open

Wymarzony półfinał French Open rozstrzygnięty.

Numer 1 na świecie Carlos Alcaraz i numer 3 Novak Djokovic spotkają się w historycznym pojedynku w piątek po tym, jak obaj gracze wygrali swoje ćwierćfinały we wtorek.

„To starcie, którego pragnęliśmy jako fani tenisa” — powiedział dwukrotny mistrz French Open, Jim Courier, na kanale Tennis Channel.

„Nie byli w stanie zagrać w wielu tych samych turniejach w ostatnim czasie z powodu kontuzji i statusu szczepień, ale są tutaj i jesteśmy zamknięci na piątkowe popołudnie. To będzie coś bardzo wyjątkowego”.

Djokovic i Alcaraz spotkali się tylko raz, a Hiszpan pokonał Serba w półfinale w Madrycie w 2022 roku w drodze po tytuł. Pokonał Rafaela Nadala w ćwierćfinale, stając się pierwszym człowiekiem, który zabił dwóch gigantów w tym samym turnieju na kortach ziemnych.

We wtorek 36-letni Djokovic zajął pierwsze miejsce, przegrywając pierwszego seta z Karenem Khachanovem z Rosji nr 11, po czym wrócił do gry i wygrał 4:6, 7:6(0), 6:2, 6:4.

20-letni Alcaraz wystawił następnie pokaz na wieki, zabierając nr 5 Stefanosa Tsitsipasa, wicemistrza Djokovica w 2021 r., do drewutni w zniszczeniu 6-2, 6-1, 7-6(5) podczas nocny mecz. Alcaraz wygrał siedem gemów z rzędu, wygrywając drugiego i trzeciego seta. Tsitsipas obronił trzy punkty meczowe w trzecim secie, po czym wymusił tie-break, w którym pokonał jeszcze dwa punkty meczowe, zanim Alcaraz wygrał go serwisem i wolejem.

To już trzeci rok z rzędu, kiedy popisowy mecz nie odbędzie się w finale. W 2021 roku Nadal i Djokovic spotkali się w półfinale, z przewagą Djokovica. W 2022 roku Nadal i Djokovic zmierzyli się w ćwierćfinale, a Nadal awansował na drodze do swojego 14. tytułu French Open.

Tym razem Djokovic może zastąpić Alcaraz na pierwszym miejscu w rankingu ATP, zdobywając rekordowy 1. tytuł mistrzowski w Paryżu. Alcaraz szuka swojego drugiego ważnego tytułu po zwycięstwie w US Open we wrześniu ubiegłego roku.

Alcaraz jest faworytem zakładów, aby zdobyć tytuł za -160, na FanDuel, a Djokovic następny za +200.

Zwycięzca turnieju zabierze do domu około 2.5 miliona dolarów, a półfinaliści otrzymają 683,698 1,248,019 dolarów. Zdobywca drugiego miejsca zarabia XNUMX XNUMX XNUMX $.

W meczu z Khachanovem Djokovic nie zdobył punktu przełamania w pierwszych dwóch setach, ale podniósł swoją grę od tie-breaka w drugim secie na korcie Philippe-Chatrier i wygrał w 3 godziny i 38 minut.

„Myślę, że był lepszym zawodnikiem przez większość [pierwszych] dwóch setów” – powiedział Djokovic w swoim wywiadzie na korcie. „Starałem się znaleźć swój rytm. Popełniłem dużo niewymuszonych błędów i wszedłem w mecz dość wolno, dość niemrawo. Ale naprawdę rozegrałem doskonały tie-break [drugiego seta] i od tego momentu grałem kilka poziomów wyżej niż na początku.

„[Było] trochę strachu pod koniec czwartego seta, ale udało mi się wygrać osiem punktów z rzędu, aby go zakończyć. To wielka walka. To coś, czego można się spodziewać po ćwierćfinale Wielkiego Szlema. Twoje zwycięstwa nie zostaną ci przekazane. Musisz na nie zasłużyć, więc cieszę się, że sprostałem wielkiemu wyzwaniu dzisiejszego dnia”.

Podczas gdy w zeszłym miesiącu w Rzymie było dużo szumu wokół możliwego finału Alcaraz-Djokovic, żaden z graczy nie zaszedł tak daleko. Alcaraz był zdenerwowany przez światowego nr 135 Fabiana Marozsana w 32/6 finału w prawdopodobnie największym zdenerwowaniu roku. Djokovic przegrał z finalistą Rune w ćwierćfinale 2:4, 6:6, 2:XNUMX.

Rune, rozstawiony z numerem 6, pozostaje żywy w dolnej połowie losowania Rolanda Garrosa i zmierzy się z numerem 4 Casperem Ruudem w jednym ćwierćfinale w środę.

Numer 22 Alexander Zverev z Niemiec zmierzy się z Tomásem Martínem Etcheverry z Argentyny w drugim środowym ćwierćfinale.

Turniej rozpoczął się, gdy Rafael Nadal, 14-krotny mistrz French Open i 15. miejsce na świecie, wycofał się z powodu kontuzji.

Później ogłosił, że rok 2024 będzie jego ostatnim sezonem w trasie.

Bez Nadala w turnieju trofeum podniesie ktoś inny 11 czerwca.

„Teraz na Rolanda Garrosa jest szansa, że ​​Rafa nie jest w losowaniu” — powiedział Jim Courier przed turniejem. „To znaczy, spójrz, nie wiemy, jaki poziom Rafa byłby w stanie osiągnąć, gdyby był wystarczająco zdrowy, aby spróbować, ale nadal jest tam Rafą i jest wyraźny czynnik zastraszania.