Carlos Alcaraz zostaje pierwszym zawodnikiem, który pokona Novaka Djokovica i Rafaela Nadala na tym samym wydarzeniu Clay Court

Carlos Alcaraz został zapowiedziany jako przyszłość męskiego tenisa.

Ale przyszłość może już nadejść.

Dzień później pokonując 21-krotnego mistrza Wielkiego Szlema, Rafaela Nadala w ćwierćfinale w Madrycie 19-letni Hiszpan pokonał w półfinale nr 1 na świecie Novaka Djokovicia, 6-7(5), 7-5, 7-6(5), w 3 godziny i 36 minut. Alcaraz, który w czwartek skończył 19 lat, zmierzy się w niedzielnym finale ze Stefanosem Tsitsipasem lub Alexandrem Zverevem.

Według ATP Alcaraz, zajmujący 9. miejsce na świecie, został pierwszym człowiekiem, który pokonał Nadala i Djokovica – którzy łącznie zdobyli 41 tytułów Wielkiego Szlema – w tym samym turnieju na kortach ziemnych i 12. na wszystkich nawierzchniach. Jest jedynym nastolatkiem, który pokonał Nadala na glinie.

David Nalbandian z Argentyny pokonał Nadala, Djokovica i Rogera Federera w Madrycie w 2007 roku, kiedy impreza rozgrywana była na twardych kortach.

Po pokonaniu Nadala po raz pierwszy w piątek, Alcaraz zażartował: „Wyślę SMS-a do Nalbandiana, jak to zrobił”.

„Myślę, że wygra jeden z następnych czterech głównych turniejów, myślę, że będzie pierwszym nastolatkiem, który wygra jeden od czasu Nadala” – powiedział Jim Courier, były światowy nr 1 na kanale Tennis Channel. „Zobaczymy, zobaczymy”.

Alcaraz nie wykazywał widocznych problemów z kontuzją kostki, której doznał w wygranym meczu z Nadalem.

Poprowadził 51 zwycięzców przeciwko 57 niewymuszonym błędom i zdobył 13 z 17 punktów netto. Djokoivc miał 24 zwycięzców i 31 niewymuszonych błędów, a przy siatce miał zaledwie 11 z 25.

Postawił na klinikę tenisową z wstrząsającą mocą podstawową i ostrymi kątami połączonymi z niesamowitym dotykiem przy drop shot. Po upadku w dogrywce w pierwszym secie, przejął kontrolę w drugim secie i nadal wykazywał chęć użycia drop shota z obu skrzydeł. Wygrał drugiego seta, goniąc drop shota Djokovica i zręcznie uderzając forhendowego zwycięzcę na otwarty kort.

W trzecim secie Alcaraz ponownie użył rzutu z forhendu, aby utrzymać prowadzenie 3-2.

Zmiażdżył zwycięzcę forhendu w górę linii, utrzymując serwis przy stanie 4:3, a następnie uderzył pięścią w tłum.

Z Djokoviciem serwującym na 4-5, 30-all, Alcaraz zakończył długą wymianę, wbijając kolejnego zwycięzcę forhendu na otwarty kort, aby doprowadzić go do punktu wyrównawczego. Djokovic odpowiedział asem w bekhendowy róg. Djokovic później trzymał 5-all i zacisnął pięść.

Następnie Alcaraz użył serii kopnięć, aby zdenerwować Djokovica i utrzymał prowadzenie 6-5.

W dogrywce Alcaraz zasłużył na wczesny mini-break, a następnie wykonał dwuręczny bekhend w górę linii, uzyskując prowadzenie 3-1.

Serwując przy stanie 5:3, Alcaraz nie był w stanie poradzić sobie z głębokim powrotem Djokovicia i Serbem blisko 4:5.

Djokovic następnie spryskał długi forhend, doprowadzając Hiszpana do wyrównania. Djokovic obronił go zwycięzcą serwisu.

W drugim punkcie meczowym Alcaraz zaserwował przy stanie 6:5 i uderzył forhendowego zwycięzcę na otwartym korcie, po czym uderzył piłką w trybuny i objął Djokovicia przy siatce.

Był to pierwszy mecz między tymi dwoma zawodnikami, chociaż wcześniej trenowali w tym turnieju.

„Jestem pewien, że Djokovic celowo to zrobił, chciał zdobyć kilka hitów przeciwko tej wschodzącej gwieździe” – powiedział Courier na antenie.

Porównania między nimi już się rozpoczęły.

Alcaraz ma teraz bilans 10-6 przeciwko rywalom z pierwszej dziesiątki, podczas gdy w tym samym wieku – 10 lat i 19 dni – Djokovic miał bilans 2-1.

„Widziałem Federera, Nadala i Djokovica, gdy byli młodzi, ale w ciągu ostatnich 30 lat” powiedział Rick Macci, który trenował Andy'ego Roddicka Venus i Serenę Williams: „Nie widziałem nikogo takiego jak Carlos Alcaraz”.