Przełamywanie powolnego startu Thunder do ostatecznego odcinka

Gdy w każdym sezonie kończy się przerwa gwiazd NBA, rywalizacja w lidze wznosi się na nowy poziom. To czas dla drużyn na zresetowanie się, a graczy na odpoczynek i regenerację przed wykonaniem ostatecznego ataku.

Dla młodych drużyn, takich jak Oklahoma City Thunder, jest to generalnie jeden z trudniejszych okresów w roku. Thunder schodzili z przerwy 28-29, zajmując dziesiąte miejsce w Konferencji Zachodniej z ok czysta ścieżka do rozegrania meczu.

OKC przed przerwą grało najlepszą koszykówkę sezonu i od przełomu roku kalendarzowego plasowało się w ścisłej czołówce. Ta dynamika została zatrzymana, ponieważ drużyna nie wygrała meczu od weekendu gwiazd NBA.

Teraz Thunder przegrali po dogrywce z Utah Jazz, a następnie z Phoenix Suns i Sacramento Kings po dziewięć punktów.

Oklahoma City nie było zbyt skuteczne z dołu, strzelając łącznie 43.3% i 33.9% z głębi. Podczas gdy Thunder wciąż zdołali zebrać ofensywną ocenę w górnej połowie ligi, są w dolnej dziesiątce obrony na tym odcinku.

Biorąc pod uwagę, jak wyrównana jest sytuacja na Zachodzie, Oklahoma City spadło na 13. miejsce w konferencji. Mając to na uwadze, rekord Thunder 28-32 daje im zaledwie 1.5 gry z play-in i 3.0 gry z szóstego miejsca.

Podczas gdy postseason jest nadal bardzo ważny dla najmłodszej drużyny w historii NBA, margines błędu w pozostałej części jest niewielki. Thunder pozostały tylko 22 mecze, a harmonogram zawiera minimalny odpoczynek. W ciągu najbliższych dwóch tygodni drużyna rozegra osiem meczów, w tym parę spotkań jeden po drugim. Co więcej, wszystkie następne siedem meczów Thunder rozegrają z zespołami z Konferencji Zachodniej, które mają aspiracje do playoffów.

Naprawdę wydaje się, że nadchodzący odcinek będzie dyktował zdolność Oklahoma City do oglądania akcji po sezonie. Pokonanie tego typu drużyn może pomóc w rozstrzygnięciu dogrywki i umożliwić zespołowi szybkie wspinanie się w tabeli. Odwrotna sytuacja jest równie prawdziwa, ponieważ słaby występ w ciągu najbliższych dwóch tygodni może pogrzebać Thunder w tabeli.

Ogromnym czynnikiem w tym wszystkim jest zdrowie Shai Gilgeous-Alexander. Jeden z najlepszych graczy w lidze, opuścił dwa ostatnie mecze dla Thunder z powodu kontuzji brzucha i kostki, a jego status w dalszym ciągu jest niejasny. Jeśli uda mu się wkrótce wrócić do akcji i pozostać zdrowym, Thunder będą mieli prawdziwą szansę na ucieczkę. Jeśli nie, mogliby kontynuować walkę pod jego nieobecność.

Mówiąc najprościej, powolny start i kontuzje po przerwie okazały się potencjalnie szkodliwe dla nadziei Thunder na playoffy. Będą musieli być niezwykle konkurencyjni przez resztę drogi, aby utrzymać tę nadzieję. Niezależnie od tego, jeśli całkowicie przegapią grę wstępną, po prostu zwiększy to ich szanse na wysoki wybór w loterii.

W związku z tym Oklahoma City znajduje się w doskonałej sytuacji, w której sezon powinien zakończyć się pozytywnym wynikiem w jedną i drugą stronę.