Bayern Monachium pokonuje Bochum 3:0 i skupia się na PSG

„Myślę, że wszystkie duże kluby w Europie miały w tym lub innym momencie problemy” — powiedział gwiazda Bayernu Monachium, Thomas Müller, po wygranym przez jego klub 3:0 meczu z Bochum w sobotę. „Myślę, że PSG jest trochę wyjątkiem od tej reguły i nadal jesteśmy niepokonani również w 2023 roku”.

Müller oczywiście nie wiedział wtedy, że Paris Saint-Germain, wtorkowy przeciwnik w Lidze Mistrzów UEFA, walczy z Monako i ostatecznie przegra mecz. Francuscy giganci zostali również wyeliminowani z Pucharu Francji przez Olympique Marsylia.

„Każdy mecz zaczyna się od 0: 0” – powiedział trener Bayernu Julian Nagelsmann zapytany przez francuskiego reportera o przegraną PSG z Monako, podczas gdy Bayern wygrał mecz 3: 0. „Postaramy się tam wygrać i pokazać jak najlepszy występ. Wyniki z ostatnich kilku tygodni nie mają znaczenia dla wtorku. To nowy, inny konkurs”.

Byłoby głupotą wyciągać jakiekolwiek wnioski z wtorkowego meczu na podstawie zwycięstwa Bayernu nad Bochum. Bo chociaż Bayern pokonał swoich towarzyskich rywali—oba kluby łączy przyjaźń fanów, która sięga 50 lat wstecz—prawda jest też taka, że ​​to błąd w obronie Saidy Janko i bramkarza Manuela Riemanna doprowadził do otwarcia bramki Müllera (41').

Ten gol utorował następnie drogę do zmian taktycznych, kiedy Nagelsmann zmienił João Cancelo na prawym skrzydle i wprowadził Alphonso Daviesa na lewym skrzydle. Następnie Kingsley Coman wszedł za portugalskiego skrzydłowego w 59. minucie, a pięć minut później Francuz podwoił prowadzenie Bayernu. Serge Gnabry przypieczętował go dla Bayernu z rzutu karnego (73').

Müller przyznałby w strefie mieszanej, że początek Bayernu nie był najlepszy. Ale jego szef Nagelsmann widział to trochę inaczej. „Mogliśmy prowadzić 2:0 po 6 minutach dzięki Leonowi i Jamalowi” — powiedział Nagelsmann. „Po tym nie byliśmy dobrzy. Zmiany w drugiej połowie przyniosły świeżą krew. King (Coman), Ari (Ibrahimovic), Mathys (Tel), Blind i Davies spisali się dobrze. Podsumowując, myślę, że zwycięstwo było zasłużone.”

Nie ma wątpliwości, że ostatecznie zwycięstwo Bayernu było zasłużone. Rekordmeister kontrolował grę po objęciu prowadzenia i mógł wygrać więcej, gdyby był bardziej kliniczny. Niemniej jednak istnieje ogólne wrażenie, że Bayern będzie musiał zagrać lepiej przeciwko PSG we wtorek.

„Musimy dać z siebie wszystko” – powiedział Matthijs de Ligt po meczu w strefie mieszanej, zapytany o spotkanie z PSG. „Każdy wie, jaką ma jakość. To niesamowici gracze. Najważniejsze jest to, żebyśmy pozostali w formie i skoncentrowani.

To rzeczywiście ogromne spotkanie pomiędzy dwoma klubami, dla których Liga Mistrzów jest najważniejszym trofeum w tym sezonie. PSG po raz kolejny dominuje we francuskiej Ligue 1 i ma siedem punktów przewagi nad Monako. Sytuacja nie jest do końca jasna dla Bayernu w Bundeslidze, która ma być może najciekawszy wyścig o tytuł ze wszystkich czołowych lig europejskich.

Prawda jest jednak również taka, że ​​Bayern po dziesięciu tytułach z rzędu w Bundeslidze czuje, że ich głównym celem jest tytuł Ligi Mistrzów w tym sezonie. W rzeczywistości zdobycie korony Europy zniwelowałoby być może utratę tytułu w Bundeslidze, a to może również oznaczać, że Rekordmeister zademonstruje znacznie lepszy występ we Francji we wtorek.

Manuel Veth jest gospodarzem Podcast Bundesliga Gegenpressing oraz Area Manager USA w Rynek transferowy. Został również opublikowany w Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA i kilku innych. Śledź go na Twitterze: @Manuelaveth.