Bayern Monachium pokonał Barcę 2:0 po powrocie Lewandowskiego, ale wątpliwości pozostają

Bayern Monachium pokonał Barcelonę 2:0 w tym, co był uważany za wielki powrót byłej gwiazdy Roberta Lewandowskiego. Chociaż Lewandowski miał swoje szanse, bramki Lucasa Hernándeza (50') i Leroya Sané (54') w drugiej połowie zapewniły Bayernowi wszystkie trzy punkty w bardzo wygodnym stylu.

W rzeczywistości szybkość kapitulacji Barcelony po pierwszym golu była imponująca. Bayern miał problemy z przebiciem się przez pierwsze 45 minut tylko po to, by przełamać impas po główce Hernándeza po rzucie rożnym Joshuy Kimmicha. Zaledwie cztery minuty później mecz dobiegł końca, gdy Sané odkorkował obronę Barki i dał wynik 2:0.

– W pierwszej połowie Barcelona miała większe szanse niż my – nasza ostatnia piłka nie była tam całkiem – powiedział po meczu główny trener Bayernu, Julian Nagelsmann. „W drugiej połowie sprawy znacznie się poprawiły, a nasza skuteczność dzisiaj zrobiła różnicę”.

Lewandowski na własną rękę prawdopodobnie mógłby ją zakończyć w pierwszej połowie. „Mamy szczęście, że posłał z woleja nad poprzeczką, a ja byłem tam w drugiej szansie” – powiedział po meczu bramkarz Bayernu Manuel Neuer. „Dzisiaj pokazaliśmy dobry występ w defensywie”.

Ta druga część była prawdziwa, ale dopiero w drugiej połowie. W pierwszej połowie Alphonso Davies w szczególności musiał kilkakrotnie wracać, aby gasić pożary. Kanadyjczyk miał szczęście, że jego faul na Ousmane Dembélé w polu karnym (44') nie został uznany za rzut karny.

Potem przyszły dwa szybkie gole Bayernu w drugiej połowie, które pod wieloma względami zamalują wiele niedociągnięć pierwszej połowy. Najważniejsze jest jednak to, że Rekordmeister, po zmaganiach w trzech meczach z rzędu w Bundeslidze, po raz kolejny miał okresy, w których drużyny miały problemy z przeciwnikiem.

Ale może fani i media są zbyt surowe dla Bayernu? „Nie powinniśmy przesadzać; wygraliśmy nasze mecze CL” – powiedział Neuer. „Mieliśmy miejsce przeciwko Interowi i Barcelonie. Jednak musimy radzić sobie lepiej z kompaktowymi zespołami z tyłu. Taki przeciwnik czeka na nas teraz w weekend w Augsburgu.

W wypowiedziach Neuera jest element prawdy. Bayern miał fantastyczny start, a wielu obserwatorów uznało, że Bundesliga została zamknięta w sierpniu po wygranych z Frankfurtem (6:1), Wolfsburgiem (2:0) i Bochum (7:0).

Bayern wydawał się nie do powstrzymania w lidze z rekordem strzeleckim 15:1, ale potem doszło do trzech remisów. Najpierw Gladbach zremisował Bayern 1:1, następnie Union Berlin zdobył punkt Bayernowi w remisie 2:2, a wreszcie Stuttgartowi udało się zremisować 2:2 po dwóch przegranych na Allianz Arenie.

Trzy mecze Bundesligi bez wygranej zostały przerwane przez bardzo przekonujące zwycięstwo 2:0 z Interem Mediolan na San Siro. Mecz z Interem był prawdopodobnie najlepszym występem w tym sezonie, aż do tych dziesięciu minut meczu z Barcą, które zapewniły Bayernowi kolejne trzy punkty i historyczny 30 mecz fazy grupowej w Lidze Mistrzów bez porażki, co równało się rekordowi ustanowionemu przez Real Madryt.

Być może media były zbyt surowe wobec Bayernu. Rekordmeister pokonał teraz Inter Mediolan i Barcę w grupie śmierci i może w zasadzie zakwalifikować się do następnego etapu z dwoma zwycięstwami nad Viktorią Pilzno.

Wątpliwości pozostaną do czasu poprawy wyników w Bundeslidze. Następna jest Augsburg, drużyna, która nie da Bayernowi miejsca, które Barca zrobiła w tym meczu. Co więcej, Rekordmeister może być bez Hernándeza i Dayota Upamecano, którzy odnieśli dziś kontuzje.

To chyba główny wniosek z meczu Barçy. Bayern wykonał swoją robotę i odprawił Lewandowskiego po powrocie na Allianz Arena, ale wątpliwości pozostaną, dopóki wyniki Bundesligi nie poprawią się.

Manuel Veth jest gospodarzem Podcast Bundesliga Gegenpressing oraz Area Manager USA w Rynek transferowy. Został również opublikowany w Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA i kilku innych. Śledź go na Twitterze: @Manuelaveth.