Zwycięstwo 2:0 nad PSG może być decydującym momentem sezonu

Bayern Monachium w przekonujący sposób pokonał Paris Saint-Germain. Rekordziści Niemiec wygrali mecz 2:0 po golach Erica Maxima Choupo-Motinga (61') i Serge'a Gnabry'ego (89'). I można powiedzieć, że był to moment potencjalnie definiujący sezon dla Juliana Nagelsmanna i jego sztabu.

Liga Mistrzów to przecież święty Graal Bayernu Monachium w tym sezonie. Ich tegoroczne występy to podkreślają. Rekordmeister wygrał wszystkie osiem meczów w tym sezonie, dwukrotnie pokonując Barcelonę, Inter Mediolan i PSG, nie tracąc przy tym ani jednej bramki. Właściwie jedynym klubem, który zdołał strzelić gola Bayernowi w tym sezonie, była Viktoria Pilzno z Czech.

To zdumiewający rekord w porównaniu z Bundesligą, gdzie Bayern czasami wykazywał braki i gdzie jest głęboko zakorzeniony w walce o tytuł z Borussią Dortmund. Dwaj niemieccy giganci mają obecnie nawet punkty na szczycie tabeli.

Dortmund został oczywiście wczoraj wyeliminowany przez Chelsea. Na dłuższą metę może to być korzystne dla Czarnych i Żółtych, ponieważ będą teraz całkowicie koncentrować się na Bundeslidze. Ponieważ dla Bayernu nie ma wątpliwości, że teraz chcą przejść całą drogę w Lidze Mistrzów.

– Jeśli połączymy maksymalne pragnienie i emocjonalność z jakością, którą mamy, możemy osiągnąć wszystko – powiedział po meczu Nagelsmann zapytany o możliwość zdobycia potrójnej korony w tym sezonie. „Kiedy łączymy te rzeczy, jesteśmy niesamowicie dobrzy i możemy pokonać każdego”.

Każdy, kto oglądał Bayern przez cały sezon, bez wątpienia przyzna, że ​​tak. Ale prawda jest również taka, że ​​Bayern był koniem, który czasami skakał tylko tak wysoko, jak było to konieczne.

W starciu z PSG ta bariera była oczywiście bardzo wysoka, a Bayern przyjął ją bez obaw. Być może najbardziej niezwykłą częścią występu był przekonujący sposób, w jaki się odbył. Bayern tak naprawdę popełnił tylko jeden błąd podczas całego meczu, gdy bramkarz Yann Sommer próbował wykozłować piłkę z własnej bramki i stracił ją na rzecz napastnika PSG – obrońca Mathijs de Ligt musiał wymyślić potężne wybicie z linii bramkowej.

„Spojrzałem na Stanišicia; został naznaczony – i nagle nie miałem już rozwiązania. To, co zrobił Matthijs, było niesamowite” – mówił Sommer o błędzie po meczu. „Gdyby to się nie udało, gra wyglądałaby inaczej”.

Od tego momentu potoczyło się gładko. W rzeczywistości pierwszą połowę dyktowali młode gwiazdy Bayernu, Jamal Musiala i Alphonso Davies. W drugiej połowie to weterani Thomas Müller – wybrany zawodnikiem meczu – i były napastnik PSG Choupo-Moting dyktowali atak.

„W takiej grze zawsze są chwile, kiedy trzeba cierpieć i stworzyć trochę szczęścia” – powiedział Müller. - W drugiej połowie byliśmy bardziej kontrolowani w obronie. Zagraliśmy lepszy mecz i ostatecznie zasłużyliśmy na zwycięstwo.

Tymczasem nagie statystyki malują inny obraz. PSG kontrolowało 55% posiadania i wykonało więcej podań, 556 do 453. Ale podobnie jak wczorajszy mecz Dortmundu z ChelseaParyżanie nie posiadali piłki w znaczących miejscach, a Bayern wygrał xG 1.50 do 1.14. A co najważniejsze, Bayern całkowicie wyeliminował gwiazdy PSG Kyliana Mbappé i Lionela Messiego, którzy byli niewidoczni przez całe 90 minut.

„W pierwszej połowie nie robiliśmy dobrze tego, o czym mówiliśmy wcześniej” – powiedział po meczu Nagelsmann. „Było za dużo miejsca. W drugiej połowie lepiej broniliśmy i byliśmy niebezpieczni przy piłce. Ostatecznie zasłużyliśmy na zwycięstwo.”

Zwycięstwo będzie duże dla Nagelsmanna, ponieważ da mu przestrzeń do pracy i przygotowania zespołu do nadchodzących trudnych zadań w Bundeslidze i Lidze Mistrzów. W szczególności ten ostatni będzie priorytetem w tym roku, co może być najlepszą wiadomością dla fanów Bundesligi, którzy mają nadzieję na zacięty wyścig o tytuł w tym sezonie.

Manuel Veth jest gospodarzem Podcast Bundesliga Gegenpressing oraz Area Manager USA w Rynek transferowy. Został również opublikowany w Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA i kilku innych. Śledź go na Twitterze: @Manuelaveth.